Chyba nikt nie ma wątpliwości, czemu służą kosmetyki do opalania ‒ mają chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV i/ lub łagodzić poparzenia słoneczne. Jakie kosmetyki do opalania warto brać ze sobą na plażę? Wymieniamy te podstawowe.

Dlaczego się opalamy?

Opalanie ‒ zarówno na słońcu, jak i w solarium ‒ nie tylko sprawia, że skóra zyskuje zdrowy, złoty odcień, lecz także poprawia nastrój. Pod wpływem promieni słonecznych ludzki organizm wytwarza witaminę D, serotoninę i endorfiny, czyli substancje, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Ponadto przebywanie na słońcu łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i innych dermatoz.

Mimo zbawiennego wpływu słońca na organizm, nie możemy zapominać o tym, że promieniowanie UV może nam zaszkodzić. Co zrobić, żeby wziąć ze słońca to, co najlepsze, i nie narazić na szwank swojego zdrowia? To bardzo proste: wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do opalania. Jakie?

1. Podkład z SPF

Podkład z filtrem przeciwsłonecznym powinien być stosowany przez cały rok. Słońce operuje przez 365 dni w roku i codziennie emituje promieniowanie UV. To prawda, że jego natężenie jest różne w zależności od pory roku, ale to nie zwalnia nas z obowiązku ochrony przeciwsłonecznej. Z tego powodu filtr w podkładzie, który będzie wystarczający jesienią, z pewnością nie sprawdzi się latem. Warto mieć na uwadze, że podkład z SPF nie powinien być aplikowany na czas opalania ‒ wtedy należy go zastąpić kremem przeciwsłonecznym.

2. Krem z filtrem

Ten kosmetyk należy dopasować do rodzaju i potrzeb skóry. Kryteria doboru to fototyp skóry, czyli typ karnacji, i rodzaj kosmetyku (chemiczny lub mineralny). Podczas gdy filtr chemiczny pochłania promieniowanie UV, to filtr mineralny tworzy na skórze barierę, dzięki której promienie są odbijane i rozpraszane. Krem z filtrem aplikujemy na całą powierzchnię skóry, w tym zwłaszcza na usta i znamiona, przy czym te ostatnie wymagają zastosowania specjalnego preparatu.

3. Preparat łagodzący po opalaniu

Często, głównie w wyniku naszej nieuwagi, dochodzi do poparzenia słonecznego. Skutki nadmiernej ekspozycji skóry na słońce to pieczenie, zaczerwienienie i/ lub ból tego organu. Z tego powodu należy mieć przy sobie preparat łagodzący po opalaniu, który przyspieszy gojenie poparzonej skóry. Taki kosmetyk zwykle zawiera alantoinę lub pantenol o działaniu kojącym.

Reklama