Długie i piękne, zdrowe i mocne rzęsy to niby drobnostka, a jednak nie ma chyba kobiety, której nie zależałoby na ich wyglądzie i która nie martwiłaby się, gdy nagle zaczną wypadać, kruszyć się, rosnąć cieńsze i mikre. Używając popularnego powiedzenia: stajemy na rzęsach, by te były piękne i zdrowe. Jak sprawić, by nie wypadały w nadmiarze?

Człowiek posiada od 100 do 250 rzęs na górnej powiece i od 50 do 100 rzęs na powiece dolnej. Te na górnej powiece są oczywiście dłuższe – mają najczęściej 8 do 10 mm.

powiek są dłuższe i mają około 10 mm, podczas gdy te dolne to zaledwie 5mm włoski. Oczywiście rzęsy nie są czymś stałym – każdy włosek ma określona długość życia, po pwenym czasie (czyli po 3-4 miesiącach) wypada. Małe włoski maja chronić gałke oczna prtzed infekcją, kurzem, pyłem, paproszkami. Poza tym mają oczywiście swój kulturowy czynnik dla którego tak dużo uwagi im poświęcamy: są wyznacznikiem kobiecości. Miłość od pierwszego spojrzenia? Tak, ale rzuconego zza firanki długich rzęs. Dlatego martwi nas, gdy ta broń kobieca i nieodzowny składnik flirtu – nagle niszczeje w nadmiarze. Dlaczego czasami rzęsy wypadają bardziej, niż zwykle?

Wypadanie rzęs − przyczyny i jak im zaradzić

Dlaczego wypadają rzęsy? Problem ten jest dla kobiet często tak poważny, jak wypadanie włosów z głowy. Pacjentki niekiedy liczą każdy włosek, który spadnie im na policzek. A to wywołuje u nich ogromny stres i napięcie.

  • Atopowe zapalenie skóry – AZS to choroba, która może być przyczyną wypadających rzęs. Chorzy z atopią odczuwają przewlekły świąd, który powoduje, że nawet przez sen pocierają oni oczy. Takie mechaniczne drażnienie powoduje wypadanie rzęs.
  • Nużeńce – to nie zabrzmi przyjemnie, ale na naszych rzęsach mogą zamieszkać mikroskopijne pasożyty. Nużeńce (bo o nich mowa) to maleńki pajęczak należący do rodziny roztoczy, który u ludzi zaostrza objawy trądziku różowatego. Pajęczak ten żyje w mieszkach włosowych rzęs i powoduje stany zapalne brzegów powiek.
  • Nadwrażliwość na kosmetyki – okazuje się że to, jaki tusz do rzęs stosujesz i czym zmywasz powiekę podczas demakijażu ma znaczący wpływ na rzęsy ich wygląd i kondycję. Dlatego jeśli tylko możesz – wybieraj kosmetyki dobrej jakości i dobrym składzie. Dziś nawet maskara może pielęgnować rzęsy. te z najwyższej półki mają szereg roślinnych substancji odżywczych: nie tylko chronią małe włoski przed zniszczeniem, ale też stymulują ich wzrost. Nie wiesz, jaki tusz do rzęs wybrać? Wypróbuj np. Lashcode, który zapewnia doskonały makijaż i regeneruje słabe włoski.
  • Brak jakiegokolwiek odżywiania – rzęsy – tak jak włosy na głowie potrzebują wzmocnienia, zwłaszcza w ich najważniejszej części, czyli w cebulce. Idealnie do tego nadaje się odżywka do rzęs, która – nakładana z pomocą cienkiego eye-linera tuż za linią rzęs wnika pod skórę i dociera do cebulek, aby wzmocnić rzęsy, zapobiega ich wypadaniu, wydłużyć fazę wzrostu oraz przyspieszyć porost. Efektem są rzęsy, o jakich dotąd mogłaś jedynie śnic: grube, długie (nawet ponad 10 cm!), mocno czarne, które rosną gęściej i staja się piękniejsze e z dnia na dzień. Najlepsza odżywka do rzęs daje rezultaty już po miesiącu.
  • Zażywane leki – na to oczywiście często nic nie poradzimy , ponieważ zdrowie jest ważniejsze i nie odstawiamy farmaceutyków tylko dlatego, że zaczynamy tracić więcej włosków, ale warto mieć na uwadze, że rzęsy słabną nie tylko od tego, czym traktujemy je od zewnątrz, ale także od tego, co jemy i jakie leki przyjmujemy. Dlatego możesz je wspomóc również od wewnątrz i sięgnąć po suplementy z pokrzywy i skrzypu.
Reklama