Synonimem młodości jest gładka i jędrna skóra, o ładnym i jednolitym kolorycie – bez przebarwień i bez zmarszczek. Niestety te ostatnie są nieuniknione. Skóra starzeje się z wiekiem a główną odpowiedzialność za ten stan rzeczy biorą hormony i styl życia. Niezmiernie ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry: dostarczając jej odpowiednich substancji można znacznie wesprzeć proces jej odnowy i sprawić, by zmarszczki pojawiły się później.
Składniki odmładzające skórę – czego szukać w kremach?
Pielęgnacje twarzy najlepiej oprzeć na składnikach, których działanie i efekty jest potwierdzone. Warto szukać ich w kosmetykach do pielęgnacji (kremach i maskach do twarzy). Należą do nich:
Koenzym Q10 – pobudza procesy energetyczne w komórkach, czyli innymi słowy – stymuluje je do podziału i do stałej regeneracji. innymi słowy koenzym Q10 zapewnia komórkom stałą odnowę w ich wnętrzu i blokuje ich zanik. Dzięki niemu skóra jest gładka i jędrna. Koenzym q10 likwiduje dodatkowo wolne rodniki (zapobiega niszczeniu skóry na skutek słońca), a także chroni włókna kolagenowe w skórze zapobiegając rozpadowi kolagenu i elastyny, które razem tworzą swoiste rusztowanie dla skóry. Bania prowadzone nad działaniem i właściwościami koenzymu potwierdzają, ze jego regularne stosowanie pomaga spłycić istniejące już zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych
Kolagen – to niezwykle istotny składnik naszego organizmu. Jest to główne białko tkanki łącznej – odpowiada za elastyczność skóry i buduje ścięgna. W pewnym momencie życia nasz organizm przestaje wytwarzać kolagen – jego produkcja zaczyna spadać w każdym rokiem – to nie tylko osłabia cały organizm, ale również w znacznej mierze przyczynia się do powstawania zmarszczek.
Kwas hialuronowy – jest on naturalnym składnikiem skóry, który odpowiada za jej jędrność, elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia. Ma on zdolność łączenia i transportowania wielu cząsteczek wody naraz i pod tym względem jest niezastąpionym składnikiem kremów do twarzy. Z upływem lat poziom kwasu hialuronowego w skórze znacznie się obniża, dlatego koniecznością jest dostarczanie go z zewnątrz. Odpowiedni poziom tego składnika jest istotny, ponieważ zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek i warunkuje jędrność oraz sprężystość skóry. Oprócz stosowania go w kremach można go też zażywać jako suplement.
Dehydroepiandrosteron (DHEA) – to hormon, zwany powszechnie „hormonem młodości”. Z wiekiem jego poziom spada i proces starzenia się nabiera rozpędu. Skóra staje się bardziej cienka i wiotka. Jego poziom zależy w głównej mierze od… aktywności fizycznej. Dehydroepiandrosteron można też zażywać w formie suplementu, oraz dostarczać skórze stosując kremy do twarzy DHEA.
Kwas alfa-liponowy – to antyoksydant, który jest 400 razy silniejszy niż osławiona witamina E. Wymiata on wolne rodniki, które niszczą kolagen i elastynę, czyli dwa najważniejsze białka odpowiadające za młodość i jędrność skóry.
Retinol (czysta witamina A) – stymuluje procesy odpowiedzialne za regenerację komórek skóry, ujędrnia i wygładza, pobudza biosyntezę elastyny i kolagenu, poprawia ukrwienie skóry i wymiata wolne rodniki. To dzięki witaminie A komórki mają zachowany prawidłowy podział i wzrost. Retinol można kupić w formie serum i stosować na noc (jest światłoczuły) pod ulubiony krem przeciwzmarszczkowy.
Komórki macierzyste – są w wielu tkankach naszego organizmu. To jedne z najcenniejszych komórek naszego ciała, ponieważ mają one zdolność nieograniczonych podziałów i regeneracji. Są jak perpetum mobile młodości. Obecnie są one pozyskiwane z roślin (np. szwedzkiej odmiany jabłoni) i wtłaczane do kremów.