Chociaż rude włosy są genetycznie uwarunkowane, nie oznacza to, że musi je posiadać matka lub ojciec dziecka; wystarczy, że będą nosicielami tego genu. Rude włosy można odziedziczyć po bardzo dalekim przodku, na przykład prapradziadku. Jeżeli chcesz wiedzieć, skąd dokładnie biorą się rude włosy, a także jak często i gdzie występują, przeczytaj.

Jak często występują rude włosy i gdzie?

Rudy kolor włosów występuje bardzo rzadko – ma go jedynie 1-2% populacji. Najwięcej ludzi posiadających rude włosy zamieszkuje północ Europy, a zwłaszcza Irlandię i Szkocję.

Rude włosy – genetyka

Rudy kolor włosów ma podłoże genetyczne, ale żeby dziecko mogło tę cechę odziedziczyć po rodzicach, oboje muszą mieć rude włosy. Dzieje się tak dlatego, że jest to gen recesywny, co oznacza, że zdominuje go każdy inny gen. Rudych włosów nie będzie miało dziecko, którego matka jest rudowłosa, a ojciec to blondyn.

Skąd się biorą rude włosy?

Hipotez jest wiele, na przykład:

  • Mutacja genu MC1R, który odpowiada za rudy kolor włosów, mogła przetrwać dlatego, że w czasach pierwotnych ludzie łączyli się z osobami o podobnych cechach genetycznych.
  • Rude włosy są skutkiem dostosowania się do warunków klimatycznych. Rude włosy występują najczęściej u osób, które zamieszkują tereny z małym dostępem do słońca, dlatego jasna karnacja i czerwonawe włosy są bardziej podatne na światło.

Czy włosy zawsze będą rude?

Często rudy kolor włosów u dzieci zmienia się w ciemniejszy lub blond, za to towarzyszące mu piegi i blada karnacja z reguły zostają na resztę życia.

Rude włosy – ciekawostki:

  • Rudzi mają na głowie mniej włosów niż blondyni lub bruneci.
  • Rudzi są wrażliwsi na ból, zwłaszcza wywołany gorącem lub zimnem. Ich ograny są wrażliwsze i o wiele szybciej zmieniają temperaturę.
  • Potrzebują silniejszego znieczulenia podczas operacji. Dokładna przyczyna nie jest znana.
  • Trudno im zafarbować włosy. Czerwony pigment trzyma się włosów wyjątkowo mocno. Z trudem można je odbarwić, a nadanie im innego, ciemniejszego odcienia jest niemal niemożliwe. W związku z tym rudowłosi prawie nigdy nie siwieją.
  • Wytwarzają własną witaminę D, ponieważ są bardziej niż inni narażeni na poparzenia słoneczne, a nie przyswajają witaminy D wytwarzanej w skórze podczas działania promieni słońca.
  • Rude włosy i niebieskie oczy to najrzadsza kombinacja na świecie – ma ją 1% wszystkich rudowłosych.
Reklama