Czynniki genetyczne, silny stres, urazy, oparzenia i operacje to tylko niektóre z powodów łysienia. Na łysienie jest kilka sposobów, ale najskuteczniejszym z nich jest przeszczep włosów. Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny, który polega na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy wyłysieniu lub przerzedzeniu. Jakie są wskazania do przeszczepu włosów oraz jaki jest przebieg i ryzyko zabiegu?
Przeszczep włosów – wskazania
Przeszczep włosów przeprowadza się z wielu powodów. Oto najczęstsze z nich:
- łysienie androgenowe u mężczyzn, o którym decyduje podłoże genetyczne i obecność dihydrotestosteronu, czyli aktywnej formy hormonu męskiego testosteronu,
- łysienie androgenowe u kobiet, które wynika z ochronnego działania estrogenów, zwłaszcza po menopauzie,
- łysienie pourazowe,
- łysienie po oparzeniach,
- łysienie po napromieniowaniu,
- łysienie występujące po wyleczeniu stanów zapalnych skóry głowy,
- blizny pooperacyjne,
- ubytki w owłosieniu w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody.
Przeszczep włosów – przebieg
Zabieg rozpoczyna się od pobrania małego fragmentu owłosionej skóry z bocznej i tylnej okolicy głowy. Miejsce pobrania jest zszywane szwem ciągłym. Konsekwencją zabiegu jest blizna, która przebiega poziomo, więc łatwo ją ukryć pod włosami. Technika TC (Trichophytic closure) minimalizuje wielkość blizny i umożliwia wyrastanie przez nią włosów. Pobrany pasek skóry jest krojony na mikroskopijnej wielkości przeszczepy zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe. Z kolei w przypadku zastosowania metody FUE (Follicular Unit Extraction) pobiera się grafty pojedynczo bez wycinania pasków skóry. Graft to mieszek włosowy, czyli naturalne skupisko, w jakim rosną włosy. W jednym grafcie rośnie od 1 do 4 włosów. Po zabiegu pozostają niewidoczne, rozsiane miniblizny. Metoda FUE ma zastosowanie przede wszystkim u tych osób, które mają zamiar strzyc włosy bardzo krótko. Jest bardziej czasochłonna niż TC, a co za tym idzie – droższa.
Przeszczep włosów – ryzyko
Dawniej zabieg wykonywany na części czołowej skutkował obrzękiem czoła i powiek. Dziś, dzięki zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia, obrzęk czoła zdarza się niezmiernie rzadko. Równie rzadko dochodzi do infekcji skóry głowy. Czasami, po rozległych zabiegach, może wystąpić osłabienie czucia skóry głowy, ale jest to przejściowe.