Piękne, lśniące i gładkie włosy to marzenie, które łatwo spełnić, jeśli tylko mamy dobrą prostownicę do włosów. Jak znaleźć taką, która ułatwi stylizację i nie zniszczy włosów? Sprawdź, po czym poznać prostownicę idealną.

Wiele stylistów fryzur nie wyobraża sobie pracy bez dobrej prostownicy do włosów. To wielozadaniowe narzędzie, które – wbrew nazwie – nie tylko może wyprostować włosy, ale też wystylizować piękne fale i loki.

Na co dzień ratuje nas przed katastrofalną fryzurą i ujarzmia nawet najbardziej niesforne włosy. Wystarczy użyć jej do stylizacji włosów po myciu lub po przebudzeniu. Warto mieć ją pod ręką!

Pojawia się jednak pytanie: jak wybrać prostownicę do włosów, aby spełniała swoje zadanie, a jednocześnie nie niszczyła włosów. Częsta termostylizacja jest ryzykowna, dlatego warto wiedzieć, jaka prostownica do włosów jest najlepsza. Oto krótki poradnik, który ułatwi zadanie.

Dobra prostownica do włosów

Warto wiedzieć, że dobra prostownica do włosów powinna nie tylko prostować, ale też dbać o włosy. Wyprostować można je każdą prostownicą, ale tylko ta najlepsza nie spali i nie zniszczy włosów – a to dzięki odpowiedniej temperaturze, płytkom z bezpiecznych materiałów i dodatkowych funkcjom np. jonizacji.

Warto znaleźć taką prostownicę, która gładko sunie po włosach, nie wyrywając ich. Powinna też dobrze leżeć w dłoniach, bo wtedy stylizacja jest łatwiejsza i przyjemniejsze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prostownicy?

Wszystkie osoby, które przymierzają się do zakupu swojej pierwszej prostownicy, stają przed tym samym dylematem: co to właściwie oznacza „dobra prostownica do włosów”? Co kupić, żeby nie wydać pieniędzy niewłaściwie? Oto rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

REGULACJA TEMPERATURY

Nie każda prostownica ma regulację temperatury, ale zdecydowanie lepsze są nowoczesne prostownice, które taką opcję mają. Zakres nie musi być duży – wystarczy możliwość ustawienia temperatury na niską, średnią i wysoką.

Bez dwóch zdań najlepsze są prostownice, które same dobierają temperaturę do rodzaju włosów. Robią to na podstawie czujników, które badają strukturę włosów i ustawiają temperaturę, do której powinny nagrzać się płytki prostownicy. To ważne, ponieważ użycie zbyt wysokiej temperatury na cienkich włosach może poskutkować ich zniszczeniem.

Zalecane zakresy temperatur to:

  • 100-150 Cº dla włosów cienkich i rozjaśnianych,
  • do 170 Cº dla włosów normalnych i farbowanych,
  • 170-200 Cº dla włosów grubych i gęstych.

RODZAJ PŁYTEK

Prostownice tworzone są z różnych materiałów. Od tego, z czego wykonane są płytki prostownicy, zależy to, jak dobrze będzie prostowała i czy nie zniszczy włosów. Dlatego wybór właściwej prostownicy jest tak ważny.

Aktualnie dostępne na rynku są:

  • prostownice teflonowe – najstarsze, najtańsze i najbardziej szkodliwe dla włosów, ponieważ łatwo przypalić nimi pasma, a teflonowa powierzchnia jest podatna na zdzieranie się;
  • prostownice ceramiczne – nagrzewają się równomiernie, więc ryzyko przypalenia włosów jest niskie, a do tego mają śliskie płytki, więc nie uszkadzają i nie łamią włosów;
  • prostownice tytanowe – są dużo trwalsze, a po nagrzaniu dłużej utrzymują temperaturę i ograniczają jej wahania, dzięki temu lepiej prostuje się nimi włosy grube, mocne i trudne w stylizacji;
  • prostownice turmalinowe – to nic innego jak popularne prostownice z funkcja jonizacji, bo to właśnie dzięki powłoce turmalinowej i wysokiej temperaturze tworzą się ujemne jony zapobiegające elektryzowaniu się i puszeniu włosów;
  • prostownice diamentowe – są najdroższe i najbardziej wytrzymałe, jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, a do tego rozgrzewają się równomiernie, a więc świetnie radzą sobie z niesfornymi włosami.

WIELKOŚĆ PŁYTEK

Wpływ na to, jak prostuje dane urządzenie, ma też wielkość płytek. Warto dobierać prostownicę do swoich włosów – krótkowłosym wygodniej będzie wyprostować pasma niewielką prostownicą o wąskich płytkach, z kolei na długich i grubych włosach sprawdzą się urządzenia o szerszych płytkach.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Że wielkość płytek prostownicy ma też znaczenie, jeśli taki urządzeniem zechcemy… zakręcić włosy! Im węższa prostownica, tym mniejsze loki uzyskamy.

FUNKCJE DODATKOWE

Czy najlepsza prostownica do włosów to ta, która jest naszpikowana nowoczesnymi technologiami, ma wyświetlacz LCD i obudowę ozdobioną cekinami? Niekoniecznie. Ważniejsze jest jej działanie, ale dodatkowe funkcje są przydatne. Warto zwrócić uwagę na trzy z nich.

  1. Jonizacja – jony wytwarzane podczas prostowania pomagają włosom się układać, sprzyjają zamykaniu łusek, wygładzają włosy, zapobiegają ich elektryzowaniu się i puszeniu.
  2. Para wodna – prostownica z wbudowanym zbiornikiem na wodę (tzw. parownica) to dobre rozwiązanie, jeśli oprócz prostowania, chcemy też poprawić kondycję włosów: nawilżyć, odżywić i nadać blask.
  3. Ultradźwięki – najnowocześniejsze prostownice mogą też działać na włosy za pomocą ultradźwięków, dzięki którym składniki nałożonych kosmetyków pielęgnacyjnych lepiej się wchłaniają.
Reklama