Zabiegi oczyszczania skóry bywają kosztowne, a często w natłoku codziennych spraw nie mamy czasu, by udać się na zabieg do kosmetyczki. Jest na to rada. Wystarczy poświecić kwadrans i wykonać w domu zabieg zwany parówką twarzy. Jest to jeden z lepszych i szybkich sposobów na pozbycie się zanieczyszczeń. Jak wykonać w domu parówkę twarzy i po co się ją robi? Czy zwykła gorąca woda wystarczy do zrobienia parówki twarzy? Zapraszamy do lektury.
Co to jest parówka twarzy?
Można powiedzieć, ze to sposób naszych babć na to, by w szybki i skuteczny sposób pozbyć się z twarzy zaskórników, zatkanych porów, zależenie trądziku, wągrów i wszelkich krostek oraz prosaków. Czysta skóra to podstawa dobrej kondycji cery: taka skóra szybciej, łatwiej i lepiej chłonie wszystkie cenne składniki kremów i nie imają się jej krosty, pryszcze ani zaskórniki – ma idealna kondycję i stopień nawilżenia: nie buntuje się produkując dużo sebum i nie przetłuszcza się w nadmiarze.
Parówka twarzy przyspiesza również krążenie podskórne i odblokowuje zatkane pory, które pod wpływem wysokiej temperatury rozszerzają się (otwierają się) i uwalniają zgromadzone tzw nich zanieczyszczenia. Po wykonanej parówce twarzy dobrze jest nałożyć na skórę wybraną maseczkę typu peel off – dopełni ona rytuału oczyszczania i wydobędzie ze skóry dodatkowe, zalegające w porach skórnych nieczystości. Przy tłustej cerze parówki można robić nawet co drugi dzień, zaś osoby z suchą cerą powinny ją wykonywać raz na dwa tygodnie.
Parówka twarzy – czego użyć?
Oczywiście można wykorzystać wyłącznie gorącą wodę, ale jeśli oprócz niej w misce znajdą się zioła, olejki eteryczne lub np. krople cytryny – parówka dodatkowo dostarczy skórze dużo cennych składników – ogrzana skóra zachowuje się jak w saunie – nie tylko oddaje wszystkie toksyny z wnętrza, ale jest też bardzo chłonna i tę jej cechę należy umiejętnie wykorzystać.
- przy cerze tłustej – dodaj do wody cytrynę, kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub liście mięty pieprzowej
- przy cerze suchej warto dodać do wody garść suszu z rumianku, melisy lub sok z aloesu
- przy cerze normalnej lub mieszanej – dodaj do wody rozmaryn, lawendę lub skrzyp
Jak wykonać parówkę twarzy?
Wrzuć wybrane zioła lub olejki do miski i zalej wrzątkiem, odczekaj kilak minut, aby zioła zaparzyły się, po czym pochyl twarz nad wodą (uwaga- skóra twarzy musi być czysta, bez makijażu), aby para mogła spokojnie penetrować wnętrza porów skóry.
Na głowę należy nałożyć ręcznik tak, aby wokół całej miski powstał szczelny namiot. Dzięki temu para nie ucieknie spod powstałej kopuły i będzie wnikała w naszą skórę, a parówka twarzy będzie działała silniej i efektywniej.
Pod takim „namiotem” z ręcznika należy wytrzymać od 15 do 20 minut (przy skórze suchej powinno to trwać nieco krócej, czyli maksymalnie 10 minut).
Po zakończeniu parówki twarz należy delikatnie opłukać letnią wodą i osuszyć ręczniczkiem. Na tak oczyszczoną skórę dobrze jest nałożyć odpowiednią maseczkę. Przy cerze suchej – nawilżającą lub odżywczą, na skórę tłustą – taką typu peel off, która dodatkowo „wyciągnie” wszelkie zaskórniki i zanieczyszczenia. Maseczkę stosuj według opisu na opakowaniu. Po tym zabiegu należy przemyć twarz tonikiem, najlepiej domykającym pory skóry (przy skórze tłustej i mieszanej) lub nawilżającym (przy skórze delikatnej). Ostatnim krokiem jest nałożenie kremu sygnowanego do określonego typu skóry. Voila!