Najskuteczniejsza, domowa kuracja do włosów, profesjonalna odnowa włosów w domowym zaciszu, naturalne laminowanie włosów, naturalne serum na porost włosów, upiększająca esencja do włosów – tymi wszystkimi określeniami opisuje się olejowanie włosów. Zaskakujące jest to, że nie ma w tych zdaniach nieprawdy. Olejowanie włosów top fenomenalna kuracja, która jest hitem na całym świecie. Wciąż jednak zadajemy mnóstwo pytań o olejowanie włosów i naturalne olejki. Oto najważniejsze z nich, na które z pewnością chcesz poznać odpowiedź.
Poniżej zebraliśmy najważniejsze, najczęściej poruszane kwestie dotyczące zarówno olejowania włosów, jak i olejów w ogóle.
Najczęstsze pytania o olejowanie włosów
1. CZY KAŻDY OLEJ NADAJE SIĘ DO OLEJOWANIA WŁOSÓW?
Niestety nie. Kuchenny olej do smażenia nie odżywi Twoich włosów. Do olejowania włosów służą wyłącznie olejki naturalne, tłoczone na zimno i nierafinowane. Co więcej – nawet wśród tych naturalnych, bio olejów mogą być takie, które wcale nie pasują do Twoich włosów. Dlatego dobieramy je do stanu i kondycji włosów oraz do ich porowatości, czyli stopnia rozchylenia łusek włosa. Popularne w kuchni oleje oraz olejki eteryczne nie nadają się do olejowania włosów.
2. JAK DŁUGO TRZEBA TRZYMAĆ OLEJ NA WŁOSACH?
Nie ma tu jakiegoś rygorystycznego sposobu użycia. Ogólna zasada brzmi: im dłużej trzyma się olej na włosach, tym lepiej dla nich. Innymi słowy im więcej czasu, żeby wniknąć we włosy i regenerować je – tym lepiej. Na początek można zacząć olejowanie od 30 minut, a później stopniowo wydłużać ten czas, oczywiście jeśli będzie to konieczne. Ważne, by obserwować swoje włosy po każdym olejowaniu. Jeśli włosy nie są bardzo zniszczone, olejowi wystarczy nieco krótszy czas.
3. CZY OLEJ POWINNO NAKŁADAĆ SIĘ WYŁĄCZNIE NA WŁOSY, CZY RÓWNIEŻ NA SKÓRĘ GŁOWY?
Wszystko zależy od metody, jaką olejujemy włosy. Przyjęło się, że najlepsze i najskuteczniejsze olejowanie wosóœ to takie, które “angażuje” każdą część włosa oraz skalp. To, że naturalny olejek możemy kłaść na skórę głowy to jego wyjątkowa cecha i warto ją wykorzystać, ponieważ drogeryjne balsamy i odżywki jej nie mają.
Jeśli masz w planach mycie włosów po olejowaniu – jak najbardziej nałóż go również na skalp. Olejek wniknie wówczas w skórę oraz głęboko w cebulki regenerując i wzmacniając włosy od korzeni. W trakcie codziennej pielęgnacji warto również nakładać olejek na same końce włosów lub od połowy ich długości. Wówczas nie trzeba go spłukiwać. Takie olejowanie natychmiast upiększa i kondycjonuje włosy.
4. JAKĄ ILOŚĆ OLEJU NALEŻY NAŁOŻYĆ NA WŁOSY?
To również kwestia indywidualna, ponieważ wszystko zależy od długości włosów. Pamiętaj po prostu, żeby olej nie spływał z włosów. Optymalna dawka do olejowania włosów i skalpu to około 10 ml, czyli równowartość łyżki stołowej – oczywiście zakładając, że masz długie włosy. Naturalne olejki sa bardzo wydajne a duża ilość oleju nie przyspieszy ich regeneracji. Sprawi jedynie, że ciężko będzie Ci je zmyć z głowy.
Podczas codziennej pielęgnacji końcówek włosów wystarczy nałożyć na nie 2-3 krople olejku.
5. OLEJOWANIE WŁOSÓW – KIEDY EFEKTY?
Wszystko zależy od stanu i kondycji włosów. Pamiętaj, że im mocniej są one zniszczone, tym dłużej trwa ich regeneracja. Olejki działają przede wszystkim we wnętrzu włosów oraz w ich cebulkach, więc nawet jeśli od razu nie dostrzeżesz efektów, możesz być spokojna o to, że olej zaczął już działać. Pamiętaj również, że podczas olejowania istotna jest systematyczność i odrobina cierpliwości.
6. CZYM NAJLEPIEJ ZMYWAĆ OLEJEK?
Olejki są produktami naturalnymi, tłustymi i ciężkimi. Silne detergenty i komedogenne substancje obfitujące w parabeny mogą niestety zakłócić ich działanie i umniejszyć efekty. Mimo to wiele olejów wymaga mocniejszego szamponu do zmycia. Najlepszą metodą jest emulgowanie oleju, czyli tuż przed użyciem nałóż na włosy odrobinę maski lub odżywki. Następnie spłucz całość i umyj włosy – możesz też sięgnąć nawet po delikatny i naturalny szampon, ponieważ pasma ładnie się domyją.
7. CZY MOŻNA STOSOWAĆ KILKA OLEJKÓW JEDNOCZEŚNIE?
To dobra i ceniona metoda olejowania pod warunkiem, że znasz dobrze właściwości każdego olejku. Wówczas uzupełniają się one wzajemnie o swoje właściwości. Najlepiej na początek sprawdzać jednak osobno każdy olej. Jeśli odnajdzie się na Twoich włosach, wówczas możesz go używać naprzemiennie z innym, lub po prostu mieszać ze sobą dwa, lub więcej olejków. Innym dobrym pomysłem jest zdać się na ekspertów od olejowania o wybrać gotową już mieszankę olejków.