Bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych. Naturalność i złocisty kolor. Olej z orzechów laskowych to nie tylko ciekawy dodatek w kuchni, ale też podarowany nam przez naturę kosmetyk. Co warto wiedzieć o właściwościach i działaniu oleju z orzechów laskowych na skórę oraz włosy?

Olejek wytłaczany z drobnych orzechów laskowych dopiero zyskuje na popularności jeśli chodzi o pielęgnację. Dotychczas więcej słyszało się o nim w kontekście kulinariów, ponieważ dodawany do dań reguluje poziom cholesterolu we krwi, normalizuje ciśnienie i wzmacnia kości. To prawdziwa bomba witaminowa, więc szkoda nie wykorzystać jej także w kosmetyce – czas poznać pielęgnacyjne właściwości oleju z orzechów laskowych, równie ciekawe.

Kosmetyczne zastosowanie oleju z orzechów laskowych

W pielęgnacji olej z orzechów laskowych stosowany jest przede wszystkim na skórę – nie tylko skórę twarzy, ale też całego ciała. Oczywiście można zastosować go też do olejowania włosów, ale zdecydowanie najchętniej wybierany jest do skóry tłustej i dojrzałej, które przywraca równowagę i piękno. Jeśli jednak zdecydujemy się zastosować go w pielęgnacji włosów, to najlepiej do włosów puszących się i zniszczonych, które zregeneruje, wzmocni i wygładzi.

To dość uniwersalny i sprawdzający się w wielu sytuacjach produkt, który z powodzeniem mógłby zastąpić wiele kosmetyków, których używamy na co dzień. Skąd biorą się wszystkie jego właściwości?

Olej z orzechów laskowych – składniki

Tłoczony na zimno olej z orzechów laskowych (i najlepiej nierafinowany, czyli najlepszy do zastosowania kosmetycznego) zawiera w sobie bardzo dużo składników cennych z punktu widzenia pielęgnacji. Te najważniejsze to:

  • duże ilości NNKT, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • nieco mniej nasyconych kwasów tłuszczowych np. palmitynowego,
  • witaminy: A, C, E, D i z grupy B np. kwas pantotenowy, niacynę, tiaminę,
  • składniki mineralne: potas, cynk, fosfor, żelazo, wapń, magnez itp.

Olej z orzechów laskowych – działanie

Wszystkie te składniki, które zawiera naturalny olej z orzechów laskowych, wpływają bezpośrednio na jego działanie. W komplecie sprawiają, że niepozorny orzechowy olejek stosowany w pielęgnacji:

  • opóźnia proces starzenia się,
  • działa antyoksydacyjnie,
  • wspomaga regenerację i odnowę,
  • wzmacnia barierę hydrolipidową,
  • utrzymuje nawilżenie,
  • uszczelnia naczynia krwionośne,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych.

Olej z orzechów laskowych w pielęgnacji skóry

Zastosowany na skórę całego ciała lub twarzy pełni rolę emolientu – zapobiega utracie nawilżenia i wzmacnia naturalną ochronę np. przed słońcem lub szkodliwymi wolnymi rodnikami. Stosowany regularnie poprawia elastyczność i zmniejsza zaczerwieniania, dzięki czemu skóra odzyskuje młody wygląd i piękno. Olej z orzechów laskowych pomaga też zminimalizować przetłuszczanie się skóry, ponieważ wpływa pozytywnie na pracę gruczołów produkujących sebum.

Warto jednak pamiętać, aby stosować go w połączeniu z innymi olejkami, ponieważ może wykazywać działanie komedogenne i zapychać pory. Jeśli mamy cerę mieszaną lub tłustą, najlepiej sprawdzi się w duecie z olejem jojoba lub olejem konopnym. Przy cerze suchej lub dojrzałej dobrym kompanem dla oleju z orzechów laskowych będzie popularny olej arganowy. Mieszankę można wzbogacić też o kilka kropli olejku eterycznego np. lawendowego lub z drzewa herbacianego.

Olej z orzechów laskowych w pielęgnacji włosów

Przy stosowaniu oleju z orzechów laskowych na włosy i skórę głowy nie trzeba już łączyć go z innymi olejkami, choć jest to wskazane, jeśli chcemy wzmocnić pielęgnacyjne działanie mieszanki. Jednak nawet stosowany do olejowania włosów samodzielnie zmniejsza puszenie się włosów, wzmacnia je, wygładza, a wszystko to bez nadmiernego obciążania. Można wmasowywać go w skórę głowy, aby zadziałać na osłabione cebulki włosów i zapobiec przedwczesnemu ich wypadaniu.

Jedyny przypadek, gdy olej z orzechów laskowych niekoniecznie sprawdzi się w pielęgnacji włosów, to cienkie pasma – może być dla nich zbyt ciężki i sprawić, że jeszcze bardziej stracą na objętości. Tutaj więc warto go mieszać z innymi olejami.

Reklama