Oczyszczanie twarzy olejami brzmi dla wielu osób dość kontrowersyjnie. Nic dziwnego: większość z nas czuje lekki opór przed nakładaniem dzień w dzień na buzię tłustej mazi. Tymczasem okazuje się, że oleje nie tylko doskonale zmywają makijaż, ale i “naprawiają” skórę. Czy OCM naprawdę tak doskonale działa na cerę? Jak poprawnie wykonać oczyszczanie twarzy olejami i jakie olejki będą najlepsze do OCM?
Co to jest OCM?
OCM to skrót od pełnej nazwy “oil cleasing method”. Oznacza metodę oczyszczania twarzy olejami i choć zapewne ciężko w to uwierzyć, do tej metody tradycyjne żele, pianki czy mydła nawet się nie umywają. OCM i jej skuteczność opiera się na bardzo prostej zasadzie, która mówi o tym, że tłuszcz doskonale rozpuszcza inny tłuszcz. Innymi słowy, nic nie usunie z Twojej twarzy resztek sebum, tłustych podkładów, zanieczyszczeń i innych kolorowych kosmetyków lepiej, niż naturalne olejki.
Jak działa OCM na skórę — właściwości
OCM to metoda, która pozwala nie tylko na dokładne oczyszczenie skóry z resztek kosmetyków — cząstki olejków doskonale wychwytują ciężkie i tłuste podkłady, drobinki tuszu czy cieni (nawet tych w kremie). Ponadto olejki pozwalają pozbyć się resztek sebum, toksyn, zanieczyszczeń. OCM jest bardzo przemyślaną metodą: z jej pomocą otworzysz pory skóry i oczyścisz je lepiej niż jakimkolwiek żelem czy pianką.
Zalety OCM
Oczyszczanie twarzy olejami ma mnóstwo zalet. Wymieńmy najważniejsze z nich:
- olejki są naturalne i pozbawione chemii (stosujesz kosmetyk bez parabenów, SLS-ów, konserwantów czy silikonów);
- OCM świetnie oczyszcza skórę z nadmiaru sebum;
- reguluje łojotok;
- olejki najlepiej usuwają resztki tłustych kosmetyków z twarzy;
- zawierają cenne dla skóry witaminy (E, C, A);
- olejki to źródło flawonoidów i fitosteroli – regenerują skórę i spowalniają procesy starzenia;
- OCM świetnie oczyszcza pory skóry;
- masaż połączony z OCM odmładza, poprawia owal twarzy napina skórę, spłyca zmarszczki;
- OCM nie podrażnia skóry, nie narusza bariery hydrolipidowej skóry;
- olejki ochraniają przed podrażnieniami, koją i uspokajają cerę;
- OCM reguluje wydzielanie sebum i przywraca skórze równowagę tłuszczową.
Sekret prawidłowego OCM — dobre proporcje olejków
Mieszankę olejków do oczyszczania buzi najlepiej sporządzić samodzielnie. Każdy rodzaj skóry wymaga innych olejów i różnych ich proporcji, a każda mieszanka olejów składa się z dwóch rodzajów olejków. <w swej podstawowej wersji niemal zawsze zawiera olejek rycynowy oraz odpowiednio dobrany do skóry olejek bazowy. Z czasem można stosować większą ilość olejków bazowych, czyli łączyć ze sobą sprawdzone, ulubione olejki. Najprostsza mieszanka wygląda jednak następująco:
- olej bazowy (dostosowany do typu cery),
- olej rycynowy (w odpowiednich proporcjach, uzależnionych od rodzaju cery)
Jak stosować i dobierać proporcje tych dwóch olejków w zależności od cery? Najlepiej skorzystać z poniższej receptury:
- skóra sucha – 90% oleju bazowego i 10% oleju rycynowego;
- skóra normalna – 80% oleju bazowego i 20% rycynowego;
- skóra tłusta – 70% oleju bazowego i 30% oleju rycynowego.
Warto pamiętać, że proporcje i rodzaje olejów bazowych są kwestią bardzo subiektywną — każdy musi odkryć samodzielnie, metodą prób i błędów, jaki olejek do suchej lub tłustej skóry działa najlepiej na jego cerę.
OCM-dlaczego olej rycynowy i czym go zastąpić?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego w mieszance OCM znajduje się olej rycynowy. Otóż jest on bardzo podobny w składzie do naszego sebum i świetnie współgra ze skórą; doskonale ją przy tym oczyszcza. Ma też właściwości wysuszające, wiec należy uważnie obserwować swoją skórę i to, jak podczas OCM reaguje ona na olej rycynowy. Warto również pamiętać, że niektórych olejek rycynowy uczula. Nie zdarza się to często, ale warto obserwować skórę i — jeśli istnieją podejrzenia, że olej rycynowy nie współgra z Twoją skórą, możesz zmniejszyć jego proporcje w mieszance, lub zastąpić go innym, który również zawiera skwalan, np. olejkiem jojoba.
OCM — jak dobrać olejek bazowy do typu cery?
Jaki olej będzie najlepszy do OCM? Na początek może pomóc Ci poniższe zestawienie; pamiętaj, że dla jednych osób o suchej cerze może być doskonały olejek z migdałów, a dla innych lepszy okaże się olej z pestek moreli itp. Wszystko zależy od preferencji Twojej skóry.
Najlepsze olejki do OCM — lista
- cera naczynkowa – olej z kocanki, olej z orzechów laskowych;
- cera tłusta – olej lniany, olej z czarnuszki, olej laurowy, olej jojoba, olej z orzechów włoskich;
- cera mieszana – olej z pestek winogron, olej jojoba;
- cera normalna – olej z awokado, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek;
- cera sucha – olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej z kiełków pszenicy, olej z awokado;
- cera dojrzała – olej arganowy, olej makadamia, olej z pestek granatu, olej z pestek malin.
OCM — jak je poprawnie wykonać — przewodnik krok po kroku
- Rozprowadź w czystych dłoniach odrobinę mieszanki.
- Wmasuj olej niespiesznie i delikatnie w twarz (wykonując masaż twarzy, pobudzasz mikrokrążenie i sprawiasz, że skóra mocniej “oddaje” wszelkie toksyny)
- Czystą ściereczkę lub ręczniczek (najlepiej muślinową, choć równie dobrze sprawdzi się zwykła pielucha tetrowa), namocz w bardzo ciepłej wodzie (ale nie gorącej, żeby się oparzyć). Osoby, które mają problemy z naczynkami, powinny używać wody o temperaturze pokojowej.
- Przyłóż ściereczkę do twarzy, trzymaj ją przez chwilę — do momentu, kiedy poczujesz, że znacznie straciła już temperaturę. Teraz przetrzyj buzię ściereczką, aby usunąć olej i cząsteczki kosmetyków i sebum, które zebrały się na powierzchni skóry.
- Powtórz czynności jeszcze 2-3 razy, za każdym razem dokładnie płucząc ściereczkę.
- Na koniec wypłucz ściereczkę w zimnej wodzie i przyłóż ostatni raz do twarzy, by zamknąć pory.