Fachowe określenie tego zjawiska to „onychofagia” i zalicza się je do fiksacji oralnych. To nawyk będący jednym ze sposobów zapewnienia sobie zajęcia i poczucia bezpieczeństwa, gdy jesteśmy zdenerwowani lub przestraszeni. Każdy wyładowuje napięcie na swój sposób: pali papierosy, pije alkohol, wydaje całą pensję na zakupy, objada się bez potrzeby lub… obgryza paznokcie. Obgryzanie paznokci: jakie są przyczyny i skutki oraz jak się tego oduczyć?
Obgryzanie paznokci – przyczyny
Obgryzanie paznokci jest nawykiem automatycznym, nieświadomym i wciągającym oraz służy uspokojeniu się. Ludzie, którzy obgryzają paznokcie, dzięki temu czują się poklepane po ramieniu i zapewnione, że wszystko będzie dobrze. Obgryzanie paznokci jest zwykle reakcją na negatywny czynnik, na przykład stres, lęk, niepewność czy smutek, i ma za zadanie wywołać czynnik pozytywny, na przykład spokój, radość, zadowolenie czy poczucie bezpieczeństwa. Obgryzanie paznokci zapewnia poczucie sytości i powoduje uwalnianie przez mózg niektórych hormonów wpływających na uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia. Problem najczęściej dotyczy perfekcjonistów, osób zakompleksionych i obawiających się porażki oraz łączy się z takimi cechami charakteru jak energiczność, nerwowość i nadpobudliwość.
Obgryzanie paznokci – możliwe skutki:
- zaburzenie bariery odpornościowej, którą jest skóra z przydatkami, co skutkuje ryzykiem zakażeń bakteryjnych i grzybiczych,
- infekcje takie jak opryszczka lub zapalenie dziąseł, którym sprzyja wkładanie palców do jamy ustnej.
Obgryzanie paznokci – jak się tego oduczyć?
Aby oduczyć się obgryzania paznokci, można zastosować środki zaradcze takie jak:
- gorzki lakier do paznokci,
- nacieranie paznokcia czosnkiem, chili lub pieprzem.
Jednak ponieważ obgryzanie paznokci jest tylko objawem problemu, należałoby zwalczyć jego przyczynę. Aby zmniejszyć poziom napięcia nerwowego, można przekierować swoją energię na inną aktywność, na przykład sport lub grę na instrumencie. Być może pomocna okaże się pomoc psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry.