Nawilżanie skóry to podstawa pielęgnacji. Czytamy to na każdej stronie, słyszymy od kosmetyczki… zatem nawilżamy. Stale, ciągle i bez wytchnienia. Wiemy, że skóra wygląda młodo tylko wówczas, gdy nie brakuje jej wody. Okazuje się jednak, że nie wszystkie metody nawilżania są skuteczne. Czas poznać prawdę o nawilżaniu skóry i obalić kilka mitów. Gotowa?
1. Z wiekiem skóra robi się coraz bardziej sucha, więc trzeba mocniej ją nawilżać
PRAWDA
Im więcej lat ma skóra, czyli im bardziej jest dojrzała, tym szybciej uciekają z niej cząsteczki wody. Wszystko za sprawą coraz mniejszych zasobów skóry: maleje ilość kwasu hialuronowego, który owe cząstki łączy, znacznie spada też procent kolagenu i elastyny w skórze. Dlatego np. skóra dwudziestolatki potrzebuje do pielęgnacji i odpowiedniego nawilżenia jedynie lekkiego kremu do twarzy, a trzydziestoletnia skóra wymaga bardziej zaawansowanej pielęgnacji (np. serum o właściwościach nawilżających, masek czy olejków).
2. Krem nawilżający powinien mieć w swoim składzie dużą ilość wody – wówczas będzie dobrze nawilżał
MIT
Wiele osób kupuje krem do twarzy, kierując się nazwą “aqua” w składzie INCI. Myślimy często, że jeśli krem jest na bazie wody, to będzie doskonale nawilżał. Niestety nawilżanie skóry z pomocą kremów polega na czymś innym. Woda w kremach odpowiada za ich konsystencję – czyli po prosty rozrzedza produkt. nawilżenie zapewniają te składniki, które są w stanie przyłączyć (wiązać) do siebie cząstki wody, które znajdują się w naszym organizmie. Oprócz tego dobry krem o działaniu nawilżającym nie tylko zgromadzi wodę pod skórą, ale również zapobiegnie jej ucieczce.
3. Krem nawilżający nie opóźni pojawiania się zmarszczek, należy więc sięgać po ciężki, silnie odżywiający i tłusty krem
MIT
Ciężki krem pielęgnacyjny jest już reliktem minionej epoki. Dziś w ogóle kremy tłuste lub półtłuste występują niezmiernie rzadko. O wiele lepsze dla dojrzałej skóry, z pierwszymi oznakami starzenia jest po pierwsze: dbałość o nawilżanie, bo to właśnie sucha skóra jest narażona na szybsze powstawania zmarszczek, a po drugie: dosyć bogaty, ale nie ciężki krem do twarzy na noc – czyli taki, który odżywi i zrewitalizuje skórę dzięki dobrze skomponowanym składnikom odżywczym.
4. Istnieją tabletki nawadniające skórę
PRAWDA
Tabletki nawadniające skórę najczęściej mają w swoim składzie kwas gamma-linolenowy. Jest on ważny dla wytworzenia ceramidów, czyli “cegiełek” z których zbudowana jest nasza skóra. Regularnie zażywane tabletki nawadniające zapobiegają utracie wody z naskórka, czyli dbają o odpowiedni poziom jej nawilżenia. Warto jednak pamiętać, że żadna suplementacja nie zastąpi nam “tradycyjnej” wody oraz że zanim zaczniemy łykać tabletki zatrzymujące wodę w organizmie, warto najpierw zasięgnąć opinii lekarza.
5. Należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie, by ją odpowiednio nawilżyć
PRAWDA
Żaden krem o właściwościach nawilżających nie zadziała na skórę, jeśli nie będzie miał czego wiązać i gromadzić w warstwach skóry. Krem ma też zapobiegać ucieczce wody… pod warunkiem,że jej cząsteczki znajdują się w skórze. Wypijanie 2 litrów wody to podstawa nawadniania. Oczywiście nie musi to być jedynie woda – liczą się wszelkiego rodzaju soki, biała lub zielona herbata, zioła. Im więcej różnego rodzaju płynów przyjmujesz w ciągu dnia – tym lepiej dla całego organizmu.
6. Tłusta cera nie potrzebuje nawilżania, jedynie sucha, odwodniona, która się łuszczy
MIT
To chyba jeden z najczęściej powtarzanych i najbardziej krzywdzących mitów, jaki istnieje w pielęgnacji skóry. Do dziś wiele osób sądzi, że nie potrzebują kremu nawilżającego, ponieważ mają tłustą skórę z nadmiarem sebum, świecąca i taką, która wymaga wysuszenia np. alkoholowym żelem czy tonikiem. Okazuje się, że skórą często przetłuszcza się właśnie dlatego, ze zaczynamy ja wysuszac kosmetykami. Próbuje się w ten sposób ratować przed utratą wilgoci – to skutkuje nadprodukcja sebum. Każda skóra wymaga nawilżenia i żaden krem nawilżający nie przetłuści skóry.