Stoisz właśnie przed ważnym wyborem, czym wykończyć swój makijaż i nie do końca wiesz, jaki puder do twarzy jest najlepszy? Ideału szukaj wśród pudrów naturalnych. Sprawdź, który z nich wybrać – bambusowy, ryżowy, a może mineralny?
Nie da się zrobić dobrego makijażu bez pudru. Choć może powinniśmy powiedzieć trochę inaczej: nie da się mieć trwałego makijażu bez dobrego pudru. Zadaniem tego kosmetyku jest bowiem:
- utrwalanie makijażu i zapobieganie jego ścieraniu się,
- ograniczanie przetłuszczania się cery (zwłaszcza w strefie T),
- matowienie skóry i kontrolowanie jej blasku.
Jaki puder do twarzy wybrać?
Zdecydowanie najlepiej sięgnąć po coś naturalnego. Nie tylko dlatego, że takie rozwiązania są teraz modne. Najważniejsze, że naturalny puder do twarzy nie tylko świetnie spełnia swoje podstawowe zadania (matuje, utrwala), ale jednocześnie pielęgnuje skórę i pozwala jej swobodnie „oddychać”.
Warto mieć świadomość, że wiele pudrów do twarzy dostępnych w drogeriach to kosmetyki, które zawierają sztuczne substancje typu silikony, konserwanty, barwniki – to wszystko może zapychać pory naszej skóry i uczulać.
Naturalne pudry do twarzy
Przewagą naturalnych pudrów jest ich skład. To produkty, które opierają się na naturalnych substancjach. Bardzo często są w 100% organiczne, roślinne i skomponowane z największą starannością.
Co najważniejsze są wolne od parabenów, silikonów, olejów mineralnych i talku (składnika, który potrafi zapychać skórę).
Dzięki takiej staranności w tworzeniu kompozycji i wybieraniu tylko naturalnych substancji matujących otrzymujemy produkt wysokiej jakości, po który możemy sięgnąć bez obaw, nawet jeśli mamy cerę problematyczną, wrażliwą, skłonną do podrażnień. Bo naturalne pudry do twarzy są dobre dla każdego.
Rodzaje naturalnych pudrów
Jeśli zdecydujemy się na naturalny puder do twarzy, możemy wybrać z kilku rodzajów. Który jest najlepszy? To zależy, czego oczekujemy od takiego kosmetyku.
- Puder bambusowy – nadaje się do każdego typu cery, bo co prawda ma biały kolor, ale w kontakcie ze skórą jest transparentny i nie wpływa na odcień Świetnie wykańcza makijaż, matuje, ogranicza świecenie się cery i utrwala.
- Puder ryżowy – ulubiony puder wśród charakteryzatorów, ponieważ nie wysusza i nie podkreśla suchych skórek. To możliwe dzięki temu, że oprócz matowienia i pochłaniania sebum, puder ryżowy również nawilża i łagodzi podrażnienia.
- Puder perłowy – jeśli wybierzemy prawdziwy puder perłowy i nie będzie w jego nazwie chodziło tylko o połysk, zyskamy matujący kosmetyk, który świetnie pielęgnuje. Wyrównuje kolor skóry, regeneruje, uelastycznia, rozjaśnia, działa antyseptycznie, a do tego pomaga modelować rysy twarzy.
- Puder jedwabny – to sproszkowane proteiny jedwabne, które pomagają regulować wilgotność cery, świetnie przylegają do twarzy i utrwalają makijaż. Oprócz tego odżywiają skórę, rozjaśniają ją i chronią przed promieniami UV.
HIT. Naturalny puder mineralny
Jednym z rodzajów pudrów mineralnych, którego warto poświęcić osobny akapit, jest puder mineralny, czyli stworzony na bazie glinki, miki, tlenku cynku czy żelaza. To wszystko cenione w pielęgnacji skóry składniki mineralne, które nadają naturalnym pudrom dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.
Pudry mineralny słyną z tego, że doskonale radzą sobie z absorbowaniem sebum, więc nie ma w ich przypadku mowy o świeceniu się skóry. Ale to nie wszystko!
Dobry, naturalny puder mineralny to również źródło składników odżywczych. Nie tylko rewitalizuje skórę, ale też chroni przed słońcem, łagodzi podrażnienia, działa anti-age, wyrównuje koloryt cery. Oprócz tego, że matuje, to ładnie rozprasza światło, dzięki czemu jest w stanie ukryć drobne niedoskonałości, a nawet zmarszczki. Jest idealny do cery problematycznej i trądzikowej.
Naturalny puder DIY
Czy wiesz, że możesz zrobić naturalny puder do twarzy samodzielnie?
To bardzo proste, bo potrzebne składniki mamy zawsze pod ręką – to skrobia (ziemniaczana lub kukurydziana), które doskonale absorbują wilgoć, a więc także nadmiar sebum. Okazuje się, że zwykła mąką może mieć niezwykłe właściwości np. matowić i wygładzać skórę, łagodzić objawy atopii, ograniczać swędzenie i zaczerwienienie skóry. Trzeba tylko uważać, aby nie użyć jej zbyt dużo.