Kwas glikolowy wytwarza się z soku trzciny cukrowej. Należy do kwasów owocowych, nazywanych alfahydroksykwasami, w skrócie kwasami AHA. Kwas glikolowy ma najmniejsze cząsteczki wśród wszystkich kwasów AHA, dzięki czemu może wnikać do głębokich warstw naskórka. Jakie działanie ma kwas glikolowy oraz jakie może mieć stężenie i pH? Na czym polega zabieg z użyciem kwasu glikolowego?
Kwas glikolowy ‒ działanie
Kwas glikolowy ma zdolność do stymulacji fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Ponieważ włókna kolagenowe i elastynowe zanikają wraz z wiekiem, a przez ich niedobór skóra staje się mniej jędrna i elastyczna, kwas glikolowy wykorzystuje się jako składnik kosmetyków i zabiegów odmładzających.
Ponadto kwas glikolowy wspomaga proces keratynizacji, czyli regularne złuszczanie naskórka, a także regeneruje i nawilża skórę, obkurcza pory oraz reguluje wydzielanie sebum. Z tego względu zabieg z użyciem kwasu glikolowego jest polecany w przypadku cery tłustej i trądzikowej.
Regularne stosowanie kwasu glikolowego może wpłynąć na rozjaśnienie przebarwień po opalaniu i blizn, także potrądzikowych. Dzięki niemu skóra dotknięta rybią łuską i jej podobnymi chorobami dermatologicznymi staje się mniej sucha. Ponadto kwas glikolowy nadaje szarej skórze palaczy zdrowy kolor.
Kwas glikolowy działa nie tylko na twarz, lecz także na całe ciało, dlatego korzystają z niego kobiety, które chcą się pozbyć rozstępów, cellulitu oraz zrogowaciałego naskórka z łokci, kolan i stóp.
Działanie kwasu glikolowego w dużej mierze zależy od jego stężenia i pH.
Kwas glikolowy ‒ stężenie
Kwas glikolowy występuje w stężeniu do 15%, 20-35% i 50-70%.
- Kwas glikolowy w stężeniu do 15% jest najbezpieczniejszy, ponieważ nawilża skórę oraz złuszcza warstwę rogową naskórka. Ponadto pobudza syntezę fibroblastów i regeneruje skórę.
- Kwas glikolowy w stężeniu 20-35% nawilża i oczyszcza skórę. Jego działanie można porównać do działania peelingu.
- Kwas glikolowy w stężeniu 50-70% działa dogłębnie na skórę, to znaczy pobudza jej regenerację, złuszcza martwy naskórek i opóźnia procesy starzenia się skóry, w tym powstawanie nowych zmarszczek. Regularne stosowanie kwasu glikolowego zwiększa grubość skóry właściwej aż o 25% i nie wywołuje przy tym stanu zapalnego.
Kwas glikolowy ‒ pH
Działanie kwasu glikolowego zależy nie tylko od jego stężenia, lecz także od jego pH. Niskie wartości pH sprawiają, że kwas stymuluje złuszczanie naskórka i reguluje proces jego rogowacenia. Z kolei wyższe pH powoduje, że kwas glikolowy działa nawilżająco.
Kwas glikolowy działa tym mocniej, im wyższe jest jego stężenie i niższe jest jego pH. Odczyn kwasu glikolowego stosowanego w gabinetach kosmetycznych wynosi 0,6-1,6.
Na czym polega zabieg z użyciem kwasu glikolowego?
- Przygotowanie
Dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno się opalać i korzystać z solarium. Z kolei tydzień przed nim nie należy wykonywać zabiegów złuszczających z wykorzystaniem innych kwasów, korzystać z depilacji w postaci woskowania i elektrolizy oraz stosować kosmetyków z retinoidami. Mężczyźni nie powinni się w dzień zabiegu golić. - Przebieg
Osoba, która przeprowadza zabieg, najpierw dokładnie oczyszcza twarz poprzez demakijaż, po czym przystępuje do jej odtłuszczenia. W tym celu stosuje preparat z niewielkim stężeniem glikolu oraz zabezpiecza wargi, skrzydełka nosa i okolice oczu grubą warstwą wazeliny.
Następnie kwas glikolowy jest aplikowany na kilka różnych partii twarzy. Osoba, która go nakłada, uważnie obserwuje reakcję skóry na działanie substancji, aby uchronić ją przed podrażnieniem. Kwas utrzymuje się na twarzy przez 5-7 minut. Po upływie tego czasu na każdym obszarze twarzy jest on neutralizowany, a następnie zmywany. Stężenie kwasu dobiera się indywidualnie do rodzaju skóry. Jeżeli ta jest oporna na jego działanie, podczas jednego zabiegu stosuje się różne jego stężenia.
Po dokładnym zmyciu kwasu glikolowego, o ile klientka nie odczuwa dyskomfortu, kosmetyczka nakłada jej na twarz serum i maskę. W ten sposób na podrażnionej po zabiegu skórze wytwarza się warstwa ochronna. Dodatkowo można zastosować maskę z alg, która nawilża skórę i wspomaga jej regenerację. Na zakończenie aplikuje się krem ochronny. - Po zabiegu
Przez kilka minut po zabiegu skóra może piec i być zaczerwieniona, ale te objawy powinny szybko ustąpić (w najtrudniejszych przypadkach utrzymują się do 24 godzin). Po zabiegu nie zaleca się dodatkowo złuszczać twarzy ani jej odtłuszczać, na przykład za pomocą żelu. Ponadto następnego dnia warto zrezygnować z makijażu, a w ciągu najbliższych dwóch tygodni lepiej unikać opalania.