Równowaga PEH to sposób pielęgnacji włosów, który dostarcza im wszystkich potrzebnych substancji. Co to za składniki, jakie mają właściwości i w jakich kosmetykach występują?
PEH ‒ składniki
Równowaga PEH uwzględnia pielęgnację proteinami, emolientami i humektantami oraz właśnie od tych grup substancji pochodzi jej nazwa. Każda z nich pełni inną funkcję: proteiny uzupełniają ubytki we włosie, emolienty zapobiegają wysuszaniu się włosa, a humektanty nawilżają włos. PEH to skrót mylący, ponieważ nieprawidłowo określa kolejność poszczególnych etapów pielęgnacji włosów. Najpierw nakładamy na włosy proteiny o właściwościach regenerujących, później humektanty o działaniu nawilżającym, a na zakończenie emolienty, które mają chronić włosy przed utratą wody. Wobec tego ta trzyetapowa rutyna pielęgnacyjna powinna nazywać się PHE.
Proteiny ‒ właściwości
Proteiny to białka proste, które ‒ podobnie jak włosy ludzkie ‒ są zbudowane z aminokwasów i z tego powodu uzupełniają ubytki powstałe w łodydze włosa. W efekcie kosmeyki przestają się łamać i ulegają wzmocnieniu. Proteiny mają dodatkowe działanie, która ujawnia się dopiero przy włosach naturalnie falowanych lub kręconych: potęgują ich skręt.
Proteiny, ze względu na wielkość cząsteczek, dzielą się na aminokwasy, proteiny małocząsteczkowe i proteiny wielkocząsteczkowe. Aminokwasy to najmniejsze cząsteczki (arginina, l-cysteina), proteiny małocząsteczkowe wnikają w strukturę włosa (keratyna, elastyna, kolagen, jedwab), a proteiny wielkocząsteczkowe działają na powierzchni włosa (obecne w żółtku, kefirze, jogurcie i żelatynie).
Kosmetyki z proteinami
Proteiny najczęściej występują w odżywkach i maskach. Przy produkcji tych kosmetyków do włosów zwykle stosuje się keratynę, kolagen, jedwab, serycynę, elastynę oraz proteiny pszenicy i kukurydzy.
Humektanty ‒ właściwości
Humektanty mają właściwości higroskopijne, to znaczy najpierw przyciągają cząsteczki wody, a następnie gromadzą je we włosach. Pobierają wodę z otoczenia, aby przekazać ją włosom. Jeżeli humektanty nie otrzymają wystarczającej ilości wody, będą ją pobierać ze skóry i włosów, co doprowadzi do ich przesuszenia. Właśnie dlatego humektanty nie istnieją bez emolientów ‒ właśnie emolienty chronią włosy przed odwodnieniem.
Kosmetyki z humektantami
Humektanty zwykle znajdują się w odżywkach i maskach. Zazwyczaj są to: mocznik, kwas hialuronowy, pantenol, gliceryna, aloes i mleczan sodu.
Emolienty ‒ właściwości
Emolienty natłuszczają włosy i chronią je przed odwodnieniem. Emolienty składają się z kwasów hydrofilowych i tłuszczowych oraz tłuszczów.
Kosmetyki z emolientami
Emolienty znajdują się w wielu produktach spożywczych: w maśle, niektórych olejach i w smalcu. Występują także w kosmetykach, zwłaszcza w olejkach, maskach i odżywkach jako olej kokosowy, olejek arganowy, masło shea, silikony i parafina.