Makijaż permanentny ust pomaga spełnić marzenie wielu kobiet o pięknych wargach. Zabieg jest kojarzony jedynie z trwałym barwieniem ust, tymczasem umożliwia on także delikatne poprawienie kształtu warg lub nadanie im symetrii. Na czym polega makijaż permanentny ust i dla kogo jest przeznaczony? Jak wygląda przygotowanie do zabiegu i pielęgnacja po zabiegu? Jakie efekty daje makijaż permanentny ust i jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu? Jakie metody można zastosować?
Makijaż permanentny ust ‒ dla kogo?
Makijaż permanentny ust jest polecany kobietom, które mają słabo ukrwione, a tym samym blade usta albo wąskie lub niesymetryczne wargi. To dobre rozwiązanie dla pań zabieganych, które chcą wyglądać świeżo w każdej sytuacji, a na przykład uprawiają sport. Zabieg odpowie na potrzeby także tych kobiet, które nie mogą używać tradycyjnych kosmetyków do malowania ust ze względu na uczulenie lub nie chcą tego robić i o tym pamiętać.
Makijaż permanentny ust ‒ przygotowanie do zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu warto zażywać leki antywirusowe, które chronią przed opryszczką. Jeżeli mimo to opryszczka wystąpi, zaleca się wykonać zabieg dwa tygodnie po jej zagojeniu. Ponadto przez tydzień przed zabiegiem warto intensywnie natłuszczać i peelingować wargi, aby złuszczyć obumarły naskórek. Dzięki temu makijaż permanentny ust będzie łatwiejszy do wykonania i bardziej efektowny.
Wiele kobiet poza makijażem permanentnym ust planuje zabieg ich powiększenia za pomocą wypełniania lub ostrzykiwania. W takim wypadku należy poinformować o swoich zamiarach kosmetologa. W pierwszej kolejności zalecane jest wykonanie makijażu permanentnego ust, a dopiero później ich powiększanie.
Na czym polega makijaż permanentny ust? [Przebieg]
Zanim kosmetolog zacznie wykonywać makijaż permanentny ust, musi przeprowadzić wywiad z pacjentem, a zwłaszcza omówić przeciwwskazania i efekty. Już na tym etapie pacjent może wybrać optymalny kolor tuszu. Czynniki, które bierze się pod uwagę przy doborze barwnika, to odcień skóry, typ urody, kształt ust i odcień zębów (niektóre róże mogą sprawić, że zęby będą wydawały się pożółkłe).
Kosmetolog maluje konturówką pożądany kształt ust, po czym nakłada na wargi krem znieczulający. Następnie aplikuje tusz na kontury i wypełnia wargi barwnikiem. Zabieg wykonywany jest w technice 3D, czyli z wykorzystaniem dwóch odcieni, dzięki czemu usta wydają się pełniejsze. Makijaż permanentny ust na ogół jest bolesny i trwa od godziny do dwóch godzin.
Makijaż permanentny ust ‒ pielęgnacja po zabiegu
Po zabiegu usta są opuchnięte i łuszczą się przez kilka dni. Początkowo ich kolor jest bardzo wyrazisty, ale wraz z łuszczeniem się skóry blednie. Z tego powodu niektóre kobiety decydują się na uzupełnienie barwnika już po czterech tygodniach, aby uzyskać trwale intensywny kolor. Z kolei opuchlizna warg mija już po trzech dniach po zabiegu.
Przez pierwszy miesiąc po zabiegu należy bardzo dbać o usta, czyli obchodzić się z nimi delikatniej niż kiedykolwiek. Co to dokładnie znaczy, wyjaśni kosmetolog. Z kolei przez pierwszy tydzień warto ponownie brać leki antywirusowe, aby odstraszyć opryszczkę. Ponadto należy nawilżać skórę kilka razy dziennie i nie wolno moczyć warg, drapać ich, myć mydłem ani peelingować. W tym okresie ograniczamy wizyty na basenie, na siłowni, w solarium i na słońcu, a do tego dezynfekujemy usta przed jedzeniem i po jedzeniu. Po okresie ochronnym można wrócić do swojego normalnego trybu życia, ale nadal warto chronić usta przed słońcem i nadmiernym złuszczaniem. Im bardziej wargi wyschną i złuszczą się, tym krócej będzie trzymał się na nich barwnik.
Makijaż permanentny ust ‒ efekty
Makijaż permanentny ust wykonany w dobrym salonie utrzymuje się od dwóch do czterech lat. Z tego powodu należy przemyśleć decyzję o jego wykonaniu i rozważnie wybrać kolor barwnika, aby nie męczyć się z nim przez długie lata.
Makijaż permanentny ust ‒ przeciwwskazania
Makijaż permanentny ust nie jest wskazany w przypadku opryszczki lub tendencji do opryszki, nowotworu, ciąży i laktacji, stanów zapalnych organizmu, skłonności do bliznowców, przyjmowania leków przeciwzakrzepowych i sterydów, alergii na tusz, łuszczycy skóry, padaczki oraz zaburzeń krzepnięcia krwi.
Makijaż permanentny ust ‒ metody
Aby przeprowadzić makijaż permanentny ust, można zastosować różne metody:
- Metoda cieniowania polega na wykonaniu konturu ust i cieniowaniu pigmentu od zewnątrz do środka warg. W efekcie kolor ust jest jaśniejszy niż kontur.
- Metoda pełnego koloru polega na wykonaniu konturu i wypełnieniu warg pigmentem w tym samym odcieniu. W ten sposób usta wyglądają jak pomalowane szminką.
- Metoda bezkonturowa nadaje ustom najbardziej naturalny wygląd. Polega na wypełnieniu warg kolorem bez zaznaczania ich konturu. Dzięki temu usta zachowują swój naturalny kształt.
- Liplight to nie tyle odrębna metoda, ile jej uzupełnienie. Polega na nałożeniu jasnego pigmentu na środek górnej wargi, co efektownie uwydatnia usta.