Laser frakcyjny to metoda walki ze zmarszczkami, głębokimi rozstępami i bliznami. Na czym polega laser frakcyjny oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania? Jaki jest jego przebieg i czy zabieg może powodować skutki uboczne?
Na czym polega laser frakcyjny?
Zabieg z wykorzystaniem laseru frakcyjnego jest oparty na zjawisku fototermolizy frakcyjnej.
Tkanki ludzkiej skóry posiadają substancje nazywane fotoakceptorami, które mają zdolność do wchłaniania energii o określonej długości fal elektromagnetycznych. To między innymi woda, melanina, białko i hemoglobina zawarta we krwi.
Podczas fototermolizy wykorzystuje się te właściwości skóry. Laser frakcyjny emituje energię o takiej długości fal, żeby fotoakceptory mogły ją pochłonąć. W tkankach za pośrednictwem lasera podgrzewana jest woda, a wydzielone przez nią ciepło powoduje mikrouszkodzenie i przerwanie skóry. Fototermoliza frakcyjna charakteryzuje się tym, że na powierzchni skóry wykonuje się cały pas odseparowanych od siebie mikrouszkodzeń, który jest otoczony przez nieuszkodzoną tkankę. Te mikrouszkodzenia mobilizują skórę do szybszej regeneracji, czego skutkiem jest między innymi gojenie blizn.
Do pełnej regeneracji po zabiegu skóra potrzebuje od kilkunastu tygodni do trzech miesięcy. W tym czasie skóra łuszczy się i może być opuchnięta. Dopiero po upływie tego czasu jesteśmy w stanie ocenić efekty zabiegu.
Laser frakcyjny ‒ wskazania
Laser frakcyjny to dobre rozwiązaniem dla osób pełnoletnich, które mają problemy ze zmarszczkami, bliznami (potrądzikowymi, pooparzeniowymi i pooperacyjnymi), rozstępami, pomarszczonymi dłońmi i przebarwieniami skórnymi. Zabieg niweluje niepożądane zmiany skórne, a skóra jest sprężystsza i ma wyrównany koloryt.
Laser frakcyjny ‒ przeciwwskazania
Do zabiegu nie należy przystępować w czasie ciąży i laktacji, przyjmować witaminy A i beta-karotenu później niż dwa tygodnie przed zabiegiem oraz zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi, antybiotyków o działaniu fotouczulającym, antydepresantów i retinoidów później niż sześć miesięcy przed zabiegiem. Ponadto dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy się opalać (ani na słońcu, ani w solarium) i stosować samoopalacza oraz spożywać alkoholu później niż 24 godziny przed zabiegiem. Inne przeciwwskazania to nowotwór, padaczka, cukrzyca, rozrusznik serca, bielactwo lub łuszczyca w miejscu poddawanym zabiegowi.
Laser frakcyjny ‒ przebieg
Laser frakcyjny nie jest zabiegiem jednorazowym ‒ wymaga wykonania całej serii. Aby wygładzić zmarszczki, stosuje się od trzech do pięciu zabiegów, a w celu pozbycia się blizn i rozstępów, które są głębsze niż zmarszczki, potrzeba minimum pięciu zabiegów.
Przed zabiegiem skóra jest oczyszczana i dezynfekowana, a dopiero później poddawana działaniu lasera. Po tej części osoba wykonująca zabieg nakłada na skórę pacjenta maskę kojącą.
Zabieg trwa od 30 minut do godziny, ale może się przeciągnąć. Laser frakcyjny jest bolesny, a pacjent odczuwa dyskomfort jeszcze przez cztery godziny po jego zakończeniu.
Laser ablacyjny a nieablacyjny
Istnieją dwa rodzaje laserów frakcyjnych: laser frakcyjny ablacyjny i laser frakcyjny nieablacyjny. Ten pierwszy ma silniejsze działanie oraz działa wewnątrz i na powierzchni skóry. Skóra goi się dłużej, ale efekt jest bardziej widoczny. Poleca się go do naprawdę głębokich zmian skórnych, takich jak blizny i rozstępy. Drugi rodzaj lasera uszkadza skórę jedynie wewnątrz, dzięki czemu gojenie trwa krócej.
Laser frakcyjny ‒ skutki uboczne
Laser frakcyjny jest zabiegiem dość bolesnym, ale bezpiecznym. Po wyjściu z gabinetu pojawia się zaczerwienienie, podkrwienie, opuchlizna i przebarwienie skóry. Rzadko dochodzi do zakażenia bakteryjnego, infekcji (na przykład opryszczki), bliznowców i blizn zanikowych. Jeżeli pacjent ma tendencję do tych schorzeń lub obniżoną odporność, przed zabiegiem powinien poinformować o tym lekarza.