Płyn micelarny jest jednym z najpopularniejszych kosmetyków, dzięki któremu kobiety robią demakijaż i oczyszczanie twarzy. Dlaczego jest tak popularny? Z pewnością mają na to wpływ naturalne składniki, skuteczność usuwania zanieczyszczeń, sebum i kosmetyków oraz wiele dodatkowych właściwości.
Co to jest płyn micelarny?
Płyn micelarny to wodny roztwór, w którego składzie znajdują się cząsteczki zwane micelami. Działanie zewnętrznych części miceli polega na przyciąganiu wody i odpychaniu tłuszczów, a wewnętrznych na odpychaniu wody i przyciąganiu tłuszczu. W efekcie usuwają sebum i zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie. W przypadku działania płynu micelarnego ważne jest też to, że nie narusza bariery hydrolipidowej skóry. Jakby tego było mało, to kosmetyk ten może zawierać kwas hialuronowy, wodę różaną, panthenol i wiele innych substancji, które dobroczynnie wpływają na skórę.
Czy możesz stosować płyn micelarny?
Płyn micelarny polecany jest dla każdego typu cery. Dobrze sprawdzi się zarówno na skórze alergicznej i wrażliwej, jak i na naczyniowej lub trądzikowej. Niestety nie będzie działał dość skutecznie w przypadku makijażu wodoodpornego. Zaleca się natomiast, żeby użyć go po usunięciu takich produktów, jako ostatni etap oczyszczania twarzy i oczu.
Płyn micelarny a inne kosmetyki do demakijażu
1. Płyn micelarny a mleczko do demakijażu. Mleczko ma tłustą konsystencję, dzięki czemu jednocześnie usuwa kosmetyki i dba o cerę. W podobny sposób działają śmietanki, kremy i pianki do demakijażu. Płyn oczyszcza skórę w podobny sposób, ale nie pozostawia na niej natłuszczającej warstewki, tak jak robi to mleczko.
2. Płyn micelarny a pianka, żel i mydło bez mydła. W przeciwieństwie do tych ostatnich płyn micelarny ma delikatny skład i nie powoduje podrażnień. W składzie pianek, żeli i mydła bez mydła mogą znajdować się detergenty, czyli substancje uczulające i wysuszające skórę.
3. Płyn micelarny a tonik. Ich działanie jest podobne: przywracają skórze naturalne pH, odświeżają cerę, oczyszczają i zwężają pory. Zapewniają skórze wiele witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Jednak tonik w przeciwieństwie do płynu micelarnego jest roztworem wodnym lub wodno-alkoholowym. Z tego powodu należy używać go jako ostatniego kosmetyku w demakijażu twarzy.
4. Płyn micelarny a płyn do demakijażu oczu. Mają podobne właściwości i w taki sam sposób usuwają makijaż oczu, nawet ten wodoodporny. Zarówno płyn micelarny, jak i płyny do demakijażu oczu mogą zawierać aktywne składniki, dzięki czemu dbają o wrażliwą i delikatną skórę oczu.
Jak stosować płyn do demakijażu?
Używanie płynu micelarnego jest bardzo łatwe. Wystarczy, że na płatek kosmetyczny zaaplikujesz odrobinę kosmetyku, a następnie przemyjesz nim twarz. Pamiętaj, żeby nie rozciągać i mocno pocierać skóry, szczególnie wokół oczu. Kiedy będziesz usuwała makijaż z powiek i rzęs, przytrzymał waciki nieco dłużej, żeby wszystkie kosmetyki się rozpuściły.
Uważaj na podrażnienia, które może wywołać płyn micelarny. Może bowiem zawierać detergenty, które pozostawione na skórze wysuszają i podrażniają. Jeżeli chcesz uniknąć takich niedoskonałości, to po przemyciu twarzy płynem micelarnym twarz należy przemyć wodą i spłukać środki podrażniające. Nie musisz tak postępować wtedy, gdy płynu micelarnego używasz raz na jakiś czas i nie traktujesz go jako uniwersalnego środka do oczyszczania buzi.