Przebarwienia są przykrymi pamiątkami po trądziku, opalaniu się bez filtrów UV i różnych urazach skóry. Na szczęście są proste metody, dzięki którym usuniesz te niedoskonałości. Ważne jest także, żeby odpowiednio zabezpieczać skórę i stosować profilaktykę.

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia zazwyczaj pojawiają się po wyleczonym trądziku, w wyniku zaburzenia produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry. Takie niedoskonałości są ciemniejsze niż zdrowa skóra i mają różnorodny kształt. Zdarza się, że po kilku miesiącach lub po roku zanikają samoistnie. Jeżeli nie chcesz tak długo czekać, to możesz wypróbować kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym znów uzyskasz gładką i zdrową skórę.

Terapia kwasami AHA i BHA

Złuszczanie naskórka to jeden ze sposobów walki z przebarwieniami. Jednak zwykłe peelingi nie zapewnią ci takiego efektu, jak kuracja kwasami AHA i BHA. Do usuwania niedoskonałości przydadzą ci się kremy i toniki z dodatkiem kwasów. Jeżeli twoja skóra jest sucha, ale ciągle pojawiają się na niej nowe krosty, to wybierz kwasy AHA. Do tej grupy należą między innymi kwas glikolowy, kwas migdałowy i kwas mlekowy. Ich działanie polega na rozjaśnianiu i oczyszczaniu cery; mają również właściwości antybakteryjne. Natomiast do kwasów BHA zalicza się kwas salicylowy, który będzie dobrze działał na cerę tłustą i z rozszerzonymi porami skóry. Jeśli masz wrażliwą cerę, to wybierz kwas azelainowy zmniejszający przebarwienia i zapobiegający powstawaniu trądziku.

Chroń skórę przed słońcem

Jeżeli na twojej skórze pojawiają się przebarwienia, to powinnaś chronić ją przed słońcem kosmetykami z filtrami UV. O tym produkcie nie możesz zapomnieć zwłaszcza latem. Co więcej osoby zmagające się z trądzikiem lub będące w trakcie terapii przeciwtrądzikowej powinny każdego dnia stosować preparaty z filtrem przeciwsłonecznym. Takie działanie zapobiegnie powstawaniu przebarwień w przyszłości i zaognieniu się zmian trądzikowych.

Stosuj produkty z witaminą C

To chyba najbardziej znany sposób na rozjaśnianie przebarwień. Witaminę C możesz stosować jako składników kosmetyków lub w postaci soku z cytryny. Kwas askorbinowy zawarty w tym cytrusie ma wiele dobroczynnych właściwości: wzmacnia naczynka krwionośne, spłyca zmarszczki, zwalcza wolne rodniki i chroni przed negatywnym działaniem czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Witamina C rozświetla skórę i rozjaśnia przebarwienia, co dla osób z potrądzikowymi niedoskonałościami może okazać się prawdziwym wybawieniem.

Regeneracja skóry

Jeżeli chcesz szybciej pozbyć się przebarwień, to pomóż swojej skórze się zregenerować. Raz na dzień rób masaż cery olejkiem różanym. Kosmetyk zawiera witaminę A oraz ma rozjaśniające i łagodzące działanie. Do wyboru masz gotowy produkt lub naturalny preparat tłoczony na zimno z pestek owocu róży.

Laseroterapia i mikrodermabrazja

Jeżeli kosmetyki i naturalne metody pielęgnacji cery z przebarwieniami zawodzą, a twoje niedoskonałości są bardzo rozległe i mieszczą się głęboko pod skórą, to ostatnią deską ratunku może okazać się laseroterapia. Laser nie tylko usuwa przebarwienia, lecz także wygładza zmarszczki i wspomaga regenerację naskórka. Wiązka światła powoduje kontrolowane uszkodzenia skóry, by w ten sposób pobudzić ją do regeneracji, produkcji kolagenu i powstawania nowych komórek. Skutecznym sposobem usuwania przebarwień jest również mikrodermabrazja korundowa. Zabieg polega na intensywnym złuszczaniu naskórka, redukowaniu blizn i wygładzaniu płytkich zmarszczek. Jeżeli planujesz którykolwiek z tych zabiegów, to najlepiej poddać się mu jesienią lub zimą.

Reklama