Suche włosy nie wyglądają ani ładnie, ani zdrowo, dlatego warto dążyć do poprawy ich kondycji. Dlaczego włosy się przesuszają? Jak rozpoznać suche włosy i jak je pielęgnować? Przedstawiamy domowe sposoby na włosy suche.

Dlaczego włosy się przesuszają?

Włókna włosowe ulegają destrukcji, jeżeli zbyt często są poddawane zabiegom takim jak farbowanie, rozjaśnianie, suszenie i prostowanie. Wykonane nieumiejętnie mogą doprowadzić do zniszczenia ochronnej powłoki tłuszczowej, a co za tym idzie ‒ do przesuszenia włosów. Niechroniona łuska łatwiej się rozchyla, co sprawia, że włos szybciej traci wodę i ulega wysuszeniu.

Podobny mechanizm towarzyszy włosom zniszczonym, które w związku z tym bywają mylone z włosami suchymi. Różnica polega na tym, że zniszczone włosy, chociaż łamią się i nie są elastyczne, nadal mogą być błyszczące, a nawet przetłuszczać się. Przesuszenie to proces naturalny dla włosów kręconych, a we wszystkich innych przypadkach jest efektem źle dobranej pielęgnacji i częstych zabiegów fryzjerskich. To nie oznacza, że należy rezygnować z farbowania i stylizacji; wystarczy wybierać dobrych fryzjerów i chronić włosy przed ciepłem.

Jak rozpoznać suche włosy?

Suche włosy są szorstkie w dotyku, nieelastyczne i pozbawione blasku, który tracą niedługo po umyciu. U nasady mogą być normalne, ale przynajmniej w połowie długości stają suche. Łatwo się łamią, plączą oraz trudno je rozczesać i ułożyć. Włosy suche często się puszą i elektryzują oraz łatwo się niszczą i wymagają systematycznego podcinania skłonnych do rozdwajania końcówek.

Jak pielęgnować suche włosy?

Przede wszystkim należy domknąć łuskę włosa suchego. W tym celu należy płukać włosy w zimnej wodzie lub w occie. Włosy suche i zniszczone przed użyciem odżywki warto zakwasić, to znaczy umyć je płynem do higieny intymnej i spłukać. Ponieważ suche włosy wymagają codziennego nawilżenia, po myciu należy stosować odżywkę lub maskę, najlepiej z dodatkiem lnu, owsa, migdałów, masła shea, keratyny lub oleju arganowego.

Sposoby na suche włosy

Włosy suche powinny być jak najrzadziej suszone, a najlepiej niesuszone wcale. Jeżeli to niemożliwe, należy przynajmniej zrezygnować z gorącego powietrza i zastąpić je zimnym nawiewem z dyfuzorem nałożonym na suszarkę. Stosowanie innych urządzeń do włosów, które emitują wysoką temperaturę, także należy ograniczać. Kiedy jesteśmy zmuszone użyć prostownicy, karbownicy lub lokówki, musimy zaaplikować na włosy odżywkę ochronną lub spray do stylizacji wysoką temperaturą.

Ponadto włosów suchych nie należy samodzielnie farbować ani rozjaśniać, ponieważ nieumiejętna i zbyt częsta koloryzacja potrafi zniszczyć nawet najpiękniejsze włosy. Z tego powodu należy poddawać się jej wyłącznie w sprawdzonym salonie fryzjerskim. U fryzjera warto także regularnie podcinać końcówki.

Co więcej, lepiej nie wiązać włosów gumką, która je łamie, a tym samym uniemożliwia wodzie i składnikom odżywczym dotarcie do końcówek. Z tego powodu gumkę do włosów warto zastąpić klamrą. Ponadto nie należy trzeć włosów ręcznikiem ani skręcać ich w turban, ponieważ to także ogranicza przepływ substancji od cebulki do końcówki włosa.

Domowe sposoby na włosy suche

  • Maseczka z żółtka na suche włosy
    Mieszamy jedno żółtko, sok wyciśnięty z połowy cytryny i kilka kropel olejku rycynowego. Gotową maseczkę nakładamy na włosy i spłukujemy po upływie pół godziny letnią wodą, po czym myjemy je.
  • Maseczka z banana na suche włosy
    Banana, pół dojrzałego awokado, cztery łyżki kefiru, dwie łyżeczki oleju z pszenicy i łyżeczkę miodu miksujemy na papkę, którą nakładamy na umyte włosy. Po około czterdziestu minutach spłukujemy maseczkę letnią wodą.
  • Maseczka ekspresowa na suche włosy
    Mieszamy pół rozgniecionego awokado z dwoma łyżkami oleju kokosowego, nakładamy na włosy i zabezpieczamy czepkiem. Maseczkę zmywamy po piętnastu minutach.
Reklama