Skóra jest napięta i sucha po kąpieli, od czasu do czasu swędzi i piecze oraz ma skłonność do pękających naczynek ‒ oto niektóre objawy skóry wrażliwej. Jak rozpoznać skórę wrażliwą i jak ją pielęgnować oraz jakie są przyczyny skóry wrażliwej?
Jak rozpoznać wrażliwą skórę?
Jeżeli skóra źle reaguje na wodę, wiatr i nowe kosmetyki oraz jest przesuszona, napięta lub przekrwiona po zjedzeniu gorącego posiłku, można przyjąć, że jest wrażliwa. Aby się upewnić, można wykonać łatwy test. W tym celu należy przesuwać po skórze czysty patyczek do lodów, równomiernie go przyciskając. Pod wpływem ucisku i lekkiego drapania na skórze pojawia się biała pręga. Czy po kilku sekundach czerwieni się? Jeżeli tak, to oznacza, że naczynia krwionośne rozszerzyły się. Ślad jest widoczny przez kilka minut, po czym znika. Jeżeli nie, naczynia krwionośne reagują nieprawidłowo: zamiast się rozszerzać, zwężają się. To przejaw skóry wrażliwej.
Przyczyny skóry wrażliwej
Skóra jest stale narażana na działanie słońca, wiatru i deszczu, co zmienia strukturę naskórka i uniemożliwia mu odnawianie. Problem pogłębia nieodpowiednia pielęgnacja, która uszkadza barierę ochronną. Wszystko to sprawia, że skóra staje się nadwrażliwa.
Skóra wrażliwa może mieć podłoże genetyczne. Zwykle dotyczy to osób o kremowobiałej karnacji i jasnych oczach.
Jak pielęgnować skórę wrażliwą?
Chronienie skóry wrażliwej przed podrażnieniami
Skórę wrażliwą należy chronić przed podrażnieniami. W tym celu warto używać łagodnego mydła dla dzieci do mycia i kosmetyków przeznaczonych dla alergików, które nie zawierają substancji drażniących. Ponadto, w miarę możliwości, należy dbać o swój relaks, ponieważ zmęczenie i stres bardzo uwrażliwiają skórę.
Nawilżanie skóry wrażliwej
Odwodniona skóra jest bardziej podatna na choroby dermatologiczne i szybciej widać na niej upływ czasu. Nawilżanie jest szczególnie ważne w przypadku skóry wrażliwej. Dlaczego? Podczas gdy skóra normalna wytwarza odpowiednią ilość lipidów, czyli substancji tłuszczowych, skóra wrażliwa jest sucha, to znaczy ma za mało lipidów, przez co łuszczy się oraz staje się szorstka i mało elastyczna.
Skóra wrażliwa wymaga dwukrotnej w ciągu dnia aplikacji kremu nawilżającego i stosowania kremu przeciwzmarszczkowego pod oczy, począwszy od dwudziestego roku życia. Raz w tygodniu dobrze jej zrobi maseczka nawilżająca. Ponadto kobiety, które mają skórę wrażliwą, powinny pić co najmniej dwa litry wody dziennie i ewentualnie przyjmować suplementy diety. Na noc na twarz, szyję i dłonie należy nakładać grubą warstwę kremu nawilżającego, co uchroni skórę przed napięciem i pierzchnięciem.
Wzmacnianie naczyń krwionośnych
Między naskórkiem a skórą właściwą znajdują się naczynia włosowate, które pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr czy mróz, gwałtownie się rozszerzają. W konsekwencji na twarzy pojawia się silny rumieniec. Jeżeli ta skłonność się utrwali, poskutkuje powstawaniem tak zwanych pajączków, czyli czerwonych niteczek tuż pod skórą. Z tego powodu warto zażywać profilaktycznie rutinoscorbin lub witaminę C, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych.
W trosce o cerę wrażliwą latem należy stosować kremy z wysokim filtrem, a zimą ‒ kremy chroniące przed mrozem. Pomocne okażą się preparaty obkurczające oraz maści z arniką, mirtem, kasztanowcem lub rutyną. Wiosną i jesienią warto udać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg jonoforezy, który wzmacnia i obkurcza naczynka.