Kąpiel lecznicza, w zależności od działania, może koić nerwy, wszelkie bóle mięśni i stawów, a także zwalczać objawy łuszczycy, leczyć trądzik. Kąpiel możemy sobie zafundować we własnym domu. To doskonały rytuał, który wpływa na stan skóry. Do kąpieli leczniczych zalicza się nawet te, które pozwalają pozbyć się cellulitu czy rozstępów. Poznaj najlepsze, domowe kąpiele lecznicze.
Na czym polega kąpiel lecznicza?
Kąpiel lecznicza jest swego rodzaju leczeniem bodźcowym:ucisk wody pobudza układ krążenia jak najlepszy masaż. podczas niej organizm pozbywa się przez skórę tego, co jest mu zbędne i szkodliwe, między innymi chlorku sodu (soli), wapnia, fosforu i kwasu mlekowego, oraz chłonie potrzebne składniki z wody.
Do kąpieli leczniczej stosuje się zimną i ciepłą wodę.
- Zimna woda, o temperaturze 25-30 stopni Celsjusza dodaje energii poprawia napięcie mięśni oraz ukrwienie skóry. Kąpiel w takiej wodzie powinna trwać około trzy do pięciu minut.
- Chłodna woda o temperaturze 36 stopni Celsjusza odpręża, usuwa zmęczenie i lekko pobudza. Możemy w niej przebywać maksymalnie przez piętnaście minut.
- Ciepła lub gorąca kąpiel to woda o temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza. Doskonale, rozgrzewa, łagodzi niektóre bóle i napięcia mięśni oraz ułatwia zasypianie.Idealna po wysiłku fizycznym. Może trwać piętnaście – trzydzieści minut. Ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, nie każdy może ją zażywać. Przeciwwskazaniem są żylaki, nadciśnienie, problemy z krążeniem i choroby serca.
Kąpiel lecznicza działa antystresowo!
Czy wiesz, że lecznicze kąpiele są zalecane aby ukoić nerwy? Kąpiel tlenowa wspomaga leczenie nerwicy, łagodzi stres i napięcie psychiczne. Aby ją przygotować, wystarczy kupić w aptece wodę utlenioną w tabletkach i wrzucić do wody o temperaturze 34-35 stopni Celsjusza. Tlen z kapsułek uwalnia się powoli, dlatego kąpiel może trwać nawet do 30 minut.
Kąpiel lecznicza kojąca skórę
Taka kąpiel łagodzi egzemy, odmrożenia, oparzenia i oraz wszelkie inne, nawet poważne podrażnienie skóry. Aby ją przygotować, należy sięgnąć się w woreczek z płótna lnianego lub bawełnianego (można go wykonać samodzielnie) i napełnić go otrębami (na jedną kąpiel wystarczy około 1 kg otrąb). Worek należy włożyć do wody i gotować w garnku zalanym kilkoma litrami wody przez trzydzieści, czterdzieści minut.
Odwar który powstał po gotowaniu wlej do wanny (woda o temperaturze 33-37 stopni Celsjusza). Nie wyrzucaj woreczka z płatkami owsianymi – możesz umieścić go w wannie aby dodatkowo wzmocnił działanie otrąb. Kąpiel kojąca powinna trwać dziesięć, piętnaście minut. Można ją powtarzać codziennie przez około 3 tygodnie.
Solankowa kąpiel lecznicza
Taka kąpiel przynosi ulgę przy wszelkich bólach stawów i kręgosłupa, nerwobólach, oraz stanach pourazowych i pooperacyjnych. Ponadto doskonale leczy i koi skórę
Solankowa kąpiel lecznicza może być delikatna i intensywna. Najlepiej zacząć od tych chłodniejszych (35-37 stopni Celsjusza), a dopiero po jakimś czasie przejść do gorących (38-42 stopni Celsjusza). Do wanny wsyp sól uzdrowiskową (może być sól epsom) – postępuj według przepisu na opakowaniu. Najlepiej wykonać ją wieczorem, przed snem ponieważ kąpiel działa odprężająco.
Kąpiel lecznicza na trądzik
Trądzik na ciele to coraz częstszy problem nie tylko u osób młodych. Okazuje się że kąpiel w soli z Morza Martwego, zawiera mnóstwo minerałów i niewiele chlorku sodu, z zatem wspiera leczenie form trądziku na ciele. Wspomaga też leczenie łuszczycy, wygładza skórę i skutecznie zapobiega jej nadmiernemu wysuszaniu.
Przygotowanie kąpieli leczniczej na trądzik jest łatwe ‒ po prostu wsyp do wanny z wodą (temperatura około 37 stopni Celsjusza) pół kilograma z Morza Martwego. Kąp się około dwadzieścia, trzydzieści minut.