Teraz mycie zębów to mało ‒ jeszcze należy robić to w odpowiedni sposób i używać do tego celu właściwych narzędzi. Podstawowym narzędziem do mycia zębów jest oczywiście szczoteczka. Wyróżniamy trzy rodzaje szczoteczek do zębów: klasyczne, czyli manualne, elektryczne i soniczne. Dzisiaj zajmiemy się tą ostatnią. Jak działa soniczna szczoteczka do zębów, jakie ma funkcje i dla kogo jest przeznaczona?
Kiedy i jak powstała soniczna szczoteczka do zębów?
Szczoteczka soniczna została wynaleziona w 1987 roku przez amerykańskiego naukowca Roberta Bocka, ale do masowej sprzedaży trafiła dopiero na początku lat 90. XX wieku. Oczywiście w USA, bo w innych częściach świata jeszcze później. Szczoteczka soniczna zawdzięcza swój sukces temu, że usuwa nie tylko płytkę nazębną i resztki pokarmu, lecz także bakterie. Z tego powodu szybko wyprzedziła swoją starszą siostrę, czyli szczoteczkę elektryczną.
Jak działa szczoteczka soniczna?
Wyjaśnienie mechanizmu działania szczoteczki sonicznej wymaga porównania jej do szczoteczki elektrycznej.
Szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy oscylacyjne, pulsacyjne i obrotowe, które gwarantują jej uchwycenie całego zęba i oczyszczenie go z płytki nazębnej nawet z trudno dostępnych miejsc. Tymczasem szczoteczka soniczna wykonuje ruchy wymiatające i pulsacyjne, dzięki którym usuwa nie tylko płytkę nazębną, zabrudzenia, przebarwienia i resztki pokarmu, lecz także bakterie. Dodatkowo ruchy wymiatające chronią szkliwo i dziąsła przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Szczoteczka soniczna pracuje z częstotliwością co najmniej 260 Hz i emituje fale dźwiękowe, które pobudzają do ruchu mieszaninę cząsteczek śliny i pastę. Mikrobąbelki, które w ten sposób powstają, uderzają o zęby, a tym samym usuwają płytkę nazębną i bakterie. Ponadto docierają do przestrzeni międzyzębowych oraz do odwargowej i odjęzykowej strony zębów.
Szczoteczka soniczna ‒ funkcje
Szczoteczka soniczna, podobnie jak elektryczna, ma akumulator. W wielu modelach wystarczy go ładować co kilka tygodni. Poza tym może posiadać następujące funkcje:
- 2-minutowy timer ‒ powoduje wyłączenie szczoteczki po upływie zalecanego czasu mycia zębów;
- tryby czyszczenia ‒ zazwyczaj tryb czyszczenia codziennego i delikatnego oraz tryb wybielający;
- wskaźnik siły nacisku ‒ powoduje zapalanie czerwonej lampki ostrzegawczej na skutek zbyt mocnego dociśnięcia szczoteczki do zębów;
- model Bluetooth ‒ dzięki niemu szczoteczkę można zsynchronizować z aplikacją na smartfonie lub tablecie, aby na przykład sprawdzić na ekranie, czy szczoteczka dociera tam, gdzie powinna.
Szczoteczka soniczna ‒ dla kogo?
Szczoteczka soniczna jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci powyżej szóstego roku życia. Ponieważ działa delikatniej niż szczoteczka manualna i elektryczna, może być stosowana przy wrażliwych zębach i dziąsłach.