Kobiety bardzo często farbują włosy na blond. Jednak rozjaśnianie może wiązać się z licznymi uszkodzeniami, utratą sprężystości włosa czy przesuszeniem, dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji.
Rozjaśnianie – czy niszczy włosy?
Jeżeli rozjaśnianie jest prawidłowo przeprowadzane, a skalp odpowiednio pielęgnowany, zniszczenia wcale nie muszą być tak ogromne, jak mogłoby się wydawać.
Pielęgnacja rozjaśnianych włosów
Przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie nawilżanie. Rozjaśnianie włosy zazwyczaj tracą blask, stają się zniszczone. Wiele zależy od rodzaju rozjaśniacza. Podstawą zdrowych włosów jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja. Suchy skalp trzeba stale nawilżać. Warto, aby skóra nie stykała się z agresywnymi środkami myjącymi. Możesz postawić na roślinne barwniki, np. hennę. W produktach do skóry wrażliwej nie powinno być alkoholu i drażniących substancji. Warto sięgać po delikatne olejki nawilżające czy wyciągi roślinne, takie jak panthenol czy aloes.
Jeżeli twoja skóra się przetłuszcza, wbrew pozorom powinnaś stosować delikatną pielęgnację. Po silne szampony sięgaj raz w tygodniu. Przetłuszczające się włosy nie lubią wysokich temperatur, dlatego postaraj się ich unikać. Warto postawić na odżywki i maseczki, w których skład wchodzą substancje nawilżające, jak zioła czy glinka. Rozjaśnianie włosy nie przepadają też za zimnym powietrzem, więc jeżeli na dworze jest mroźno, nie zapominaj o czapce.
Olejowanie
Jest coraz popularniejszą metodą na utrzymanie włosów w dobrej kondycji, a jednocześnie jedną z najstarszych. Sposobów olejowania, jak i samych olejów, jest wiele. Najlepiej sięgaj po nierafinowane, czyste oleje tłoczone na zimno. Dzięki nim włosy zyskają składniki odżywcze, minerały i witaminy. Dobre oleje nie powinny mieć w sobie substancji chemicznych.
Jak nawilżać rozjaśniane włosy?
Używaj delikatnych szamponów dla dzieci, a następnie użyj maski z proteinami, np. kolagenem, keratyną czy jedwabiem. Trzymaj na włosach przez pół godziny, po czym spłucz. Zaopatruj się w produkty z humektantami, czyli substancjami nawilżającymi. Emolienty także są potrzebne. Są to woski czy oleje. Zawsze nawilżaj końcówki za pomocą olejków, mgiełki lub jedwabiu.
Co jeść, żeby mieć piękne włosy?
Włosy na pewno będą ci wdzięczne, jeżeli w twojej diecie znajdą się kwasy omega i złożone tłuszcze, np. oleje, oliwa, ryby, orzechy. Warto też pić czystek lub pokrzywę, ponieważ są źródłem witamin i pomagają organizmowi oczyścić się z toksyn. Suche włosy potrzebują produktów, które zawierają żelazo, np. jajka, wątróbka.
Jak nawilżyć włosy domowymi sposobami?
Doskonałym sposób to mycie włosów odżywką, dzięki czemu będą silne i pełne blasku. To bardzo dobra, sprawdzona metoda, aby odbudować zniszczone kosmyki. Nie zapominaj o zabezpieczeniu włosów przed szkodliwym filtrem UV. Dzięki temu kolor nie wypłucze się tak szybko. Warto podcinać końcówki i używać serum, które nawilży włosy.
Włosy rozjaśnianie potrzebują silnej regeneracji. Aby być posiadaczką pięknych włosów, wystarczy odpowiednio je pielęgnować. Pamiętaj, aby stosować kosmetyki, które przeznaczone są do twojego rodzaju włosów.