Czy wiesz, ze twoja skóra jest domem dla miliardów mikroorganizmów? To tzw. mikrobiom skóry, na który składają się bardzo różnorodne, maleńkie organizmu. Są takie, które robią sporo dobrego dla skóry, ale i te, które potrafią jej zaszkodzić. Jak dbać o skórę – dom dla tych chcianych i niechcianych gości?
Ciekawostka!
Czy wiesz, że mikrobiom kształtuje się od pierwszych dni naszego życia jej wtedy mikroorganizmy wprowadzają się na nasze ciało. Z wiekiem ulegają przeobrażeniom. Wszystko zależy od otoczenia, sposobu życia, odżywiania, środowiska. Okazuje się ze w ciele i na skórze dźwigamy łącznie około 2 kg bakterii!
Dlaczego dobrze, że mamy na sobie mikroby?
Okazuje się, ze dla tych żyjątek an skórze powinniśmy być łaskawi i gościnni. To dobrze, że okrywa nas warstwa mikroorganizmów, ponieważ gdyby nie warstwa dobrych ‘stworzonek”, przyczepiłaby się do nas warstwa tych złych mokroorganizmów, które pewnością nie wyszłyby na korzyść naszej skórze. Te niekorzystne organizmy nazywamy patogenami. Czasami pojawiają się i są zwiastunem choroby.
Naturalne środowisko mikrobiologiczne naszej skóry jest potrzebne, ponieważ gdybyśmy się go pozbyli – na jego miejscu powstałaby nowa, niekoniecznie dobra “kolonia” mikrobów.
Czy wiesz, jak zachować te dobre mikroorganizmy i nie dopuścić do głosu patogenów? Podpowiadamy, jak zadbać o dobrą mikroflorę bakteryjną skóry.
1. Akcesoria w czystości
Jeśli uskarżasz się na drobne krostki lub niedoskonałosci – zwłaszcza na twarzy – sprawdź, czy regularni myjesz akcesoria do pielęgnacji. Większość problemów ze skórą bierze się stąd, że na pędzlach, szczotkach do oczyszczania twarzy, płatkach do pudru, a nawet ręcznikach, które za długo wiszą w wilgotnej łazience, rodzą się szkodliwe patogeny i bakterie, które później stale nanosimy na skórę. Dlatego zachowanie czystości w akcesoriach do pielęgnacji jest istotną częścią dobrej pielęgnacji skóry.
2. Probiotyki do mycia ciała
Bariera skóry często jest poddawana próbom: wystarczy stres, choroba, zażywane leki a kobiet nawet zmiany gospodarki hormonalnej. Dlatego ważne jest, aby wspierać mikroflorę od zewnątrz i np. stosować w pielęgnacji kosmetyki, które zawierają lizaty bakterii, czyli ich fragmenty. Dzięki temu używając takiego żelu do mycia ciała, sprawiasz, ze kosmetyk również pracuje na zdrowy i piękny wygląd skóry. Takie produkty rozkładają sebum i pot, a tym samym wzmacniają naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry.
3. Chroń swoje dobre bakterie
Dobre bakterie to jak ekipa sprzątająca, która dba o naszą skórę i nie dopuszcza do niej złych patogenów. Pielęgnują odpowiednimi kosmetykami, najlepiej o naturalnym skłądzie – takimi, które nie zaburza jej mikroflory i osłonią przed atakiem patogenów. Czego warto szukać w żelach pod prysznic? Np. specjalnych cukrów i oligosacharydów.
4. Stres udziela się mikrobom!
Czy wiesz, że stres zmienia równowagę biologiczną twojego ciała? Jeśli cierpisz na przewlekłe i chroniczne zdenerwowanie, to cierpio na tym nie tylko wewnętrzna, ale i zewnętrzna cześć ciała.