Oleje mineralne to grupa substancji, które pozyskuje się w procesie destylacji frakcji ropy naftowej po jej bardzo dokładnym oczyszczeniu. Są bezbarwne, bezwonne i bezsmakowe. Najlepiej znane oleje mineralne to parafina i wazelina. Jak działają oleje mineralne i czy szkodzą skórze?
Jak działają oleje mineralne?
Oleje mineralne słyną ze swoich właściwości natłuszczających, dlatego należą do emolientów. Po aplikacji na skórę tworzą na jej powierzchni niewyczuwalną warstwę ochronną. Ta bariera zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i przesuszeniem spowodowanym nadmierną utratą wilgoci oraz zmiękcza i wygładza. Oleje mineralne stanowią popularny składnik kremów, balsamów i mleczek do demakijażu oraz kosmetyków dla niemowląt. Mogą ich używać zarówno osoby o zdrowej cerze, jak i cierpiący na alergie i choroby skóry.
Czy oleje mineralne szkodzą skórze?
Oleje mineralne mają swoich przeciwników i zwolenników. Przeciwnicy uważają, że oleje mineralne wpływają na skórę toksycznie, ponieważ podrażniają ją, uczulają i uniemożliwiają jej oddychanie, co w konsekwencji prowadzi do kumulacji toksyn. Są wręcz zdania, że związki odkładają się w wątrobie, nerkach i w węzłach chłonnych, co wywołuje przewlekłe choroby. Jednak eksperci twierdzą, że to nieprawda. Czym motywują swoje stanowisko?
To niemożliwe, żeby oleje mineralne zaburzały proces oddychania przez skórę, bo wymiana gazowa, jaka zachodzi w ten sposób, nie ma znaczenia ani dla skóry, ani dla reszty organizmu. Ponadto oleje mineralne mają zupełnie inną budowę niż lipidy ludzkiego naskórka, dlatego są niezdolne w jego wniknięcie. Po aplikacji działają powierzchownie – nie docierają ani do warstwy rogowej, ani do ukrwionych warstw naskórka i skóry. Z tego powodu nie mogą wywoływać podrażnień i alergii ani odkładać się w organach wewnętrznych.
Zawartość oleju mineralnego w kosmetyku można ustalić na podstawie analizy jego składu INCI. Kryją się one pod jedną z wymienionych nazw: olej mineralny, parafina, olej parafinowy, mineral oil, paraffin oil, petrolatum, paraffinum liquidum, vaselinum flavum, izoparafina, cerezyna, ozokeryt lub wosk mikrokrystaliczny (cera microcristallina).