Producent określa gwarancje danego produktu, Ty dbasz o przechowywanie kosmetyku we właściwych warunkach, ale jednak coś jest nie tak? Nie martw się, spotkało to każdą z nas! Czasami kosmetyki po prostu się psują w wyniku różnych czynników, a ważne jest to, by wtedy przestać ich używać – bo jest to niebezpieczne i niezdrowe. W tym wpisie dowiecie się, jak i po czym rozpoznać produkt, który teoretycznie powinien być jeszcze ważny, ale niestety już nie nadaje się do użycia i jest zepsuty.
Sygnały, że produkt jest już nieważny
Jest kilka uniwersalnych sygnałów, które świadczą o tym, że produkt nie nadaje się już do dalszego używania. Oto one:
- zmiana zapachu
- zmiana koloru
- zmiana konsystencji
- rozwarstwienie
Po czym rozpoznać, że konkretny kosmetyk jest zepsuty?
Oprócz tych uniwersalnych sygnałów warto wiedzieć, jakie są znaki, że konkretny kosmetyk popsuł się. O tyle o ile perfumy dzięki alkoholowi w składzie psują się naprawdę rzadko – o tyle inne kosmetyki psują się znacznie częściej i szybciej. Warto dodać, że coraz częściej sięgamy po naturalne kosmetyki, które oprócz wielu zalet mają jedną kluczową wadę – mają krótszy termin ważności. Jeśli kupujemy coś tylko na próbę, lub wiemy ze czerwonej szminki będziemy używać tylko na wielkie wyjścia – wybierajmy mniejsze opakowania, wtedy jest większa szansa że zużyjemy produkt i nie zepsuje się on na naszej polce.
Znaki, że konkretny kosmetyk popsuł się
Oprócz tych uniwersalnych sygnałów warto wiedzieć, jakie są znaki, poszczególny kosmetyk popsuł się.
- lakier do paznokci – gęstnieje, lub wręcz staje się twardy, zapach jest jeszcze bardziej intensywny
- szminka – robi się sucha, kruszy się i ciężko się ją rozprowadza na ustach, może podrażniać usta
- tusz do rzęs – robią się grudki, skleja rzęsy, ciężko się go rozprowadza, a także może wywołać podrażnienie oczu, warto zauważyć, że tusz do rzęs jest kosmetykiem, który powinnyśmy wymieniać najczęściej, bo powinno mieć to miejsce co ¾ miesiące
- krem – zmiana zapachu, rozwarstwianie się kosmetyku, pojawienie się nalotu, pieczenie po nałożeniu kremu, kremy naturalne bez konserwantów lepiej jest trzymać w lodówce, wtedy przedłużymy ich trwałość
- szampon i odżywka – zmiana koloru kosmetyku, tworzenie się osadu
- perfumy – mniej intensywny zapach
Co jeszcze warto wiedzieć?
Kupujmy kosmetyki tylko ze sprawdzonych źródeł, które są odpowiednio przechowywane. Aby przedłużyć trwałość kosmetyków, przechowujmy je poprawnie: w zaciemnionym i suchym miejscu. Gdy zauważymy jakieś sygnały, ze dany produkt jest zepsuty, to znaczy ze nie nadaje się już do użycia i powinnyśmy natychmiast się go pozbyć. Używanie ich jest niezwykle niebezpieczne nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia, dlatego nie wahaj się tylko się ich pozbądź. Przeterminowane kosmetyki (opakowania wraz z produktem) wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.