Piękne dłonie i zadbane paznokcie to kobieca wizytówka, a więc nie powinno dziwić, że kobiety coraz częściej decydują się na takie rodzaje manicure, które zapewniają wyjątkową trwałość, a zarazem dają piękny efekt. Czy, aby na pewno manicure żelowy lub hybrydowy nie szkodzą zdrowiu? Czy akryl może być szkodliwy?
O niezdrowych właściwościach akrylu, niszczejącej płytce paznokcia lub zgubnych efektach manicure żelowego krążą w sieci różne opowieści. Na forach internetowych roi się od historii o grzybicach paznokci pojawiających się po takich zabiegach, zniszczonej silnymi substancjami do stylizacji płytce paznokcia i odpadających pod wpływem akrylu paznokciach. Ile w tym prawdy? Na pewno jakieś ziarno, ale warto przesiać te opowieści tak, aby dostać rzetelną informację o szkodliwości akrylu.
Czy da się cieszyć pięknymi paznokciami bez uszczerbku na zdrowiu?
Tak, ale należy wystrzegać się używania szkodliwych substancji. Jedną z nich jest metakrylan metylu (MMA) – wycofany z użycia główny składnik płynów do wykonywania akrylowego manicure. MMA to substancja rakotwórcza, choć jej szkodliwość zależy o tego, w jakiej formie zostaje użyty. Największe zagrożenie stanowi w kontakcie ze skórą, za to jego wdychanie i spożycie nie jest groźne. W przypadku wykonywania manicure osłabiamy – poprzez piłowanie i matowienie – naturalną barierę ochronną skóry na palcach, czyli płytkę paznokcia. Podobnie w momencie trudnego zdejmowania akrylu z paznokci narażamy paznokcie na uszkodzenie, a więc po raz kolejny osłabiamy naturalną ochronę.
Zamiennikiem dla MMA stały się produkty z akrylem EMA, który został dopuszczony do użytku jako niezagrażający zdrowiu.
Skąd jednak mamy wiedzieć, jaki akryl mamy na paznokciach?
Jeśli manicure wykonujemy samodzielnie to rada jest prosta – kupujmy produkty firmowe, o oznaczonym składzie, w którym może znaleźć informację o tym, czy nie mamy do czynienia z metakrylanem metylu. Wykonując paznokcie żelowe u kosmetyczki zapytajmy o szczegóły dotyczące używanych produktów i nie bójmy się poprosić o pokazanie opakowań. I najważniejsze – uniknąć szkodliwości manicure akrylowego lub hybrydowego można rezygnując z najtańszych zabiegów kosmetycznych, a decydując się na droższy zabieg z gwarancją jakości.