Ma charakterystyczny zapach, pięknie wygląda i odstrasza komary. Właśnie taka jest lawenda. Ta fioletowa roślinka jest także wykorzystywana w kosmetyce, przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Jakie ma właściwości i jakie jest jej zastosowanie?

Lawenda – charakterystyka i skład

Lawenda (nazywana także lawendą lekarską) osiąga wysokość od 50 cm do prawie metra. Ma częściowo zdrewniałe łodygi i wąskie liście pokryte szarymi włoskami. Kwiaty mają purpurowy, fioletowy, niebieski, różowy lub biały kolor. Ich cechą charakterystyczną jest intensywny zapach, który działa uspokajająco i relaksująco. Lawenda naturalnie występuje na terenach Morze Śródziemnego; hoduje się ją również w części Europy.

Co zawiera lawenda? Jednym z najbardziej wartościowych składników kwiatów lawendy jest olejek eteryczny w stężeniu 3%. Zawiera między innymi flawonoidy, garbniki, geraniol, fitosterole i inne związki, które wykazują działanie antyoksydacyjne.

Lawenda w kosmetyce

Stosuje się ją do celów aromaterapeutycznych: do kąpieli i masaży oraz jako składnik kosmetyków, którym nadaje przyjemny zapach. Z tego powodu produkty z lawendą poleca się osobom z napięciem nerwowym, będącym w ciągłym stresie, mającym problem z bezsennością lub depresją. Rośliny używa się również w przemyśle perfumeryjnym i jako składnik poprawiający zapach, np. w zmywaczach do paznokci.

Lawendę stosuje się także do pielęgnacji różnych rodzajów skóry. Poleca się ją osobom z cerą dojrzałą ze względu na właściwości regeneracyjne, wygładzające i antyoksydacyjne. Dzięki działaniu antybakteryjnemu dodaje się ją do produktów do skóry trądzikowej lub tłustej. Lawenda reguluje produkcję sebum, zwęża pory skóry i regeneruje cerę.

Lawenda jest także wykorzystywana w preparatach przeciwobrzękowych (kremach pod oczy), które likwidują cienie i worki pod oczami. Jest też dodawana do produktów do stóp, kosmetyków antycellulitowych ze względu na pobudzanie krążenia krwi i limfy. Lawenda wpływa też na wzrost włosów, zapobiega łysieniu i przetłuszczaniu się skóry głowy.

Czy wiesz, że…

Lawenda bardzo dobrze oddziałuje na skórę i ogólną kondycję organizmu. Działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i sebostatycznie.

Kosmetyki z lawendy DIY

W domu możesz przygotować kosmetyki z dodatkiem lawendy. Mogą to być orzeźwiająca mgiełka lub maseczka z białą glinką. Do sporządzenia pierwszego produktu będą ci potrzebne: pół szklanki wrzącej wody, kilka kropel gliceryny, suszona lawenda. Do szklanki wsyp dwie łyżeczki suszonej rośliny i odczekaj aż napar wystygnie, a potem dodaj do niego glicerynę. Mgiełkę przelej do butelki z ciemnego szkła i schowaj do lodówki. Używaj rano i wieczorem do przemywania twarzy.

Drugim kosmetykiem DIY z dodatkiem lawendy jest maseczka z białą glinką. Wilgotne kwiaty lawendy wymieszaj dokładnie z dwoma łyżkami białej glinki. Maskę nałóż na oczyszczoną twarz na około kwadrans, a po upływie tego czasu zmyj letnią wodą. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z lawendą. W dużych dawkach ma działanie narkotyczne, co może być zagrożeniem dla zdrowia lub życia.

Reklama