Mogłoby się wydawać, że w dobie reklam telewizyjnych i Internetu każdy z nas wie, jak dbać o skórę, ale niestety tak nie jest. Oto najczęstsze błędy, jakie popełniamy w pielęgnacji skóry.

Pomijanie pielęgnacji szyi i dekoltu

Te partie skóry są niezwykle cienkie, dlatego szybko się starzeją. Powszechnym błędem jest omijanie tych okolic przy pielęgnacji ‒ podczas zarówno oczyszczania skóry mleczkiem lub płynem micelarnym, jak i nakładania kremu na twarz.

Zły dobór kosmetyków

Stosowanie silnie działających kosmetyków w przypadku skóry suchej lub wrażliwej, zbyt tłustych i zatykających pory w przypadku skóry tłustej bądź niedostatecznie odżywczych w przypadku skóry suchej to jedne z częściej popełnianych błędów w pielęgnacji skóry. Zanim wybierzemy kosmetyk, musimy określić rodzaj skóry, ponieważ niewłaściwie dobrany preparat, choćby miał rewelacyjny skład i świetną opinię, może nam tylko zaszkodzić.

Nadmierne wysuszanie skóry tłustej

Skóra tłusta wymaga dokładnego oczyszczania rano i wieczorem. Aby znormalizować wydzielanie łoju, sięgamy po kosmetyki wysuszające (z alkoholem), które zmuszają skórę do wzmożonej produkcji sebum. Sebum to naturalna bariera ochronna zapobiegająca odwodnieniu skóry, dlatego organizm dąży do jej zachowania. I tak koło się zamyka: im bardziej walczymy z przetłuszczeniem skóry, tym bardziej ona się przetłuszcza.

Nienawilżanie skóry tłustej

Aby skóra nie produkowała nadmiernej ilości sebum, należy regularnie ją nawilżać. W tym celu warto sięgać po kremy nawilżające przeznaczone do cery tłustej. Uwaga! Używamy go także na noc! Wiele kobiet myśli, że to niepotrzebne, a wręcz niewskazane, ale przecież cera tłusta sama się natłuści. Ponadto kremy na noc regenerują i odżywiają skórę.

Zbyt rzadkie stosowanie/ niestosowanie peelingów i maseczek

Każdy rodzaj skóry ich potrzebuje, dlatego raz w tygodniu warto je wykonać. W przypadku skóry trądzikowej należy zrezygnować z peelingów gruboziarnistych na rzecz peelingów enzymatycznych lub mikrodermabrazji ‒ w ten sposób zapobiegniemy podrażnieniom, rozprzestrzenieniu stanu zapalnego i rozszerzeniu porów.

Mycie skóry wodą i mydłem

Mycie skóry wodą i mydłem bardzo źle na nią wpływa: wysusza i tak suchą skórę, a w przypadku skóry tłustej prowadzi do wzmożonej produkcji sebum. Z tego powodu zamiast wody należy stosować płyny micelarne, mleczka i toniki.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry wrażliwej

W przypadku skóry wrażliwej należy zapomnieć o kosmetykach zapachowych i zawierających sztuczne barwniki. Najlepszym wyborem będą preparaty hipoalergiczne dostępne w aptece. Do listy produktów zakazanych warto dopisać jeszcze preparaty z retinolem lub alkoholem oraz peelingi mechaniczne intensywnie ścierające skórę. Stosowanie tych kosmetyków doprowadzi do mikrouszkodzeń skóry.

Mechaniczne oczyszczanie skóry

Samodzielne wyciskanie wągrów lub krostek jest bardzo złym pomysłem, ponieważ prowadzi do rozprzestrzenienia stanu zapalnego i przerwania ciągłości skóry, czyli do powstania blizn. Od mechanicznego oczyszczania twarzy odchodzi się nawet w gabinetach kosmetycznych! Zamiast tego warto nosić przy sobie preparat o działaniu wysuszającym i kojącym.

Zbyt częste testowanie nowych kosmetyków

Ciągłe zmienianie kosmetyków nie służy żadnej skórze. Aby ocenić działanie preparatu, należy stosować go przynajmniej przez trzy miesiące. Oczywiście jeżeli kosmetyk nie służy skórze, to znaczy podrażnia ją lub na przykład wysusza, trzeba go odstawić.

Niestosowanie kremu pod oczy

Wiele kobiet nie używa kremów pod oczy; niektóre o nich zapominają, a inne uważają, że osobny kosmetyk do skóry wokół oczu nie jest potrzebny, dlatego traktują ją kremem do twarzy. Skóra pod oczami jest kilkadziesiąt razy cieńsza niż skóra na twarzy, a do tego delikatna i wrażliwa, przez co szybciej się starzeje. Z tego powodu nakładanie kremu pod oczy powinno być obowiązkiem już po dwudziestym roku życia.

Nieprawidłowy sposób aplikacji kosmetyków

O kondycji skóry decyduje nie tylko to, co nakładamy na twarz, lecz także to, jak to robimy. Z tego powodu nie naciągamy skóry, nie szarpiemy jej i nie wcieramy w nią aplikowanych kosmetyków. Takie postępowanie skutkuje wyłącznie podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry.

Nieregularne mycie pędzli, gąbek i innych akcesoriów do makijażu

Akcesoria do makijażu, takie jak pędzle do pudru i różu oraz gąbeczki do nakładania fluidu, należy regularnie myć! Zalegają na nich resztki kosmetyków, brud i kurz, które są idealną pożywką dla bakterii, dlatego mogą podrażniać skórę i prowadzić do powstawania wyprysków.

Reklama