Powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości i to nie tylko tych związanych ze skórą, lecz także z bezsennością i brakiem koncentracji. Egzema naprawdę potrafi utrudnić życie. Jeżeli masz dość swędzenia, pękających pęcherzyków i bardzo suchej skóry na dłoniach i rękach, to sprawdź, jak skutecznie ją wyleczyć.
Co to jest egzema?
Egzema jest trudną do wyleczenia chorobą mającą różnorakie przyczyny, na które często nie mamy wpływu. Cierpi na nią od 15% do 20% społeczeństwa. Na egzemę częściej chorują dzieci, lecz około 5% dorosłych również musi zmagać się z jej objawami. Przyczyny tej choroby wciąż nie są dokładnie poznane. Uważa się, że jest spowodowana przez zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego wywołane nawet przez najmniejsze dawki alergenów.
Egzema na rękach i dłoniach – przyczyny
Do pozostałych przyczyn wystąpienia egzemy zalicza się następujące czynniki:
- środowisko zewnętrzne;
- kontakt skóry ze szkodliwymi substancjami;
- dym papierosowy;
- zmiany we florze jelitowej dziecka spowodowane antybiotykiem;
- reakcja zapalna zachodząca w skórze;
- alergia.
Egzema dłoni na co dzień – pielęgnacja skóry
Egzema jest nie tylko problemem medycznym, lecz także estetycznym. Pielęgnacja nie jest łatwa, bo niektórych czynników wywołujących tę chorobę nie można wyeliminować, np. pyłków roślin lub kurzu. Z tego powodu egzemę leczy się objawowo. Najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie skóry i zapewnienie jej ochronnej warstwy, która zapobiegnie utracie wody i wysuszeniu. Używa się do tego produktów z zawartością emolientów, dostępnych w postaci oliwek, balsamów i kremów. Należy nakładać je przynajmniej dwa razy dziennie, po kąpieli lub prysznicu i wtedy, gdy odczuwasz taką potrzebę. W leczeniu egzemy stosuje się także mokre okłady.
Jak leczyć egzemę na dłoniach?
W leczeniu egzemy na dłoniach najskuteczniejsze są leki kontrolujące stan zapalny i świąd. Niestety mogą wywoływać szybsze starzenie się skóry, zapalenie skóry, trądzik różowaty, a nawet w nielicznych przypadkach zahamowanie czynności nadnerczy. Stosuje się również produkty o działaniu przeciwzapalnym i regulującym reakcję immunologiczną. Niektórym pacjentom podaje się także leki antyhistaminowe. Terapia uzupełniająca polega na podawaniu preparatów z olejem z wiesiołka i stosowaniu fototerapii za pomocą fal UVA i UVB.