Olejowanie włosów polega na nakładaniu na nie oleju roślinnego, który je odżywia i nawilża oraz poprawia ich elastyczność. Jak działa olej i jaki wybrać, na przykład do włosów tłustych, zniszczonych i z łupieżem? Jak przebiega olejowanie włosów krok po kroku?
Olejowanie włosów. Jak działa olej?
Olejowanie włosów przyniesie spodziewane rezultaty pod warunkiem, że prawidłowo dobierzemy olej do rodzaju włosów. Jakie składniki decydują o korzystnym wpływie olejów na włosy? Kwasy, a konkretnie kwas palmito-oleinowy (omega 7), kwas oleinowy (omega 9), kwas linolowy (omega 6), kwas alfa-linolenowy (omega 3) i kwas gamma-linolenowy (GLA). O tym, do jakich włosów dany olej będzie najlepiej się nadawał, decyduje zawartość procentowa poszczególnych kwasów. Zanim zdecydujemy się na olejowanie włosów, powinniśmy poznać właściwości i działanie kwasów oraz dowiedzieć się, jaki olej najkorzystniej wpłynie na nasze włosy. W tym celu należy wypróbować kilka różnych olejów. Niewykluczone, że dopiero po kilku próbach znajdziemy idealny olej. Warto wypróbować mieszanki olejów.
Olejowanie włosów. Jaki olej wybrać?
Aby dobrać olej, musimy znać rodzaj swoich włosów. Pod względem porowatości dzielimy włosy na wysoko porowate, średnio porowate i nisko porowate. Porowatość włosa to inaczej stopień odchylenia łusek, którymi pokryty jest każdy włos, od trzonu włosa.
- Włosy wysoko porowate charakteryzują się znacznym stopniem odchylenia łusek od płaszczyzny włosa. W pielęgnacji tego typu włosów najlepiej sprawdzi się olej z wiesiołka, z orzechów włoskich, z pachnotki, z nasion truskawki, z kukurydzy, z dzikiej róży, z górecznika, z pestek dyni, winogron lub arbuza, lniany, słonecznikowy, sojowy i konopny.
- Włosy nisko porowate mają łuski ściśle przylegające do ścianek włosów. Są lśniące i proste oraz trudno przyjmują składniki odżywcze i wodę. Do olejowania włosów nisko porowatych warto wybierać olej palmowy, kokosowy, rycynowy, cupuacu, babassu oraz masło kakaowe, shea i mango.
- Włosy średnio porowate mają cechy dwóch pozostałych rodzajów włosów. Należy je olejować za pomocą oleju sezamowego, ryżowego, arganowego, macadamia, awokado, ze słodkich migdałów, z orzechów laskowych lub arachidowych, z pestek śliwki, oraz oliwy z oliwek.
Olejowanie włosów tłustych, zniszczonych i z łupieżem
Do włosów ze skłonnością do przetłuszczania najlepszy będzie olej jojoba, winogronowy i sezamowy oraz oliwa z oliwek. Włosy suche i zniszczone powinny być olejowane olejem sezamowym, kokosowym, jojoba, migdałowym, arganowym lub musztardowym (z kozieradki). Z kolei walkę z łupieżem wspomoże olejek z drzewa herbacianego.
Olejowanie włosów krok po kroku
- Do jednego zabiegu olejowania włosów wystarczy jedna łyżka stołowa oleju. Olej można nakładać na włosy lub na włosy i skórę głowy.
- Należy pozostawić olej na włosach na co najmniej godzinę, ale warto na to poświęcić pięć, siedem godzin, czyli na przykład całą noc. Po upływie tego czasu zmywamy olej szamponem.
- Olej można nakładać ręcznie. W tym celu przeczesujemy włosy palcami nawilżonymi niewielką ilością oleju.
- Do nakładania oleju można użyć atomizera. Wystarczy wlać olej do pojemnika z wodą i spryskać nim włosy.
- Włosy można wypłukać w wodzie z rozpuszczonym w niej olejem. Ta metoda jest szczególnie polecana w przypadku włosów suchych, które po zabiegu będą znacznie lepiej nawilżone. W wodzie należy rozpuszczać oleje o gęstej konsystencji, których nie sposób rozprowadzić rękami.
- Olej można nakładać na włosy suche, wilgotne po myciu lub ‒ w przypadku włosów suchych ‒ zwilżone w ciepłej wodzie.
- Przed zabiegiem nie zaszkodzi spryskać włosów mgiełką, na przykład z aloesem. Olej warto wymieszać z odżywką i taką mieszankę nanieść na włosy. Równie dobrze przed nałożeniem oleju można rozprowadzić na nich odżywkę.