Nawilżona skóra to zdrowa skóra. I może to potwierdzić wiele kobiet, które tę zasadę uznają jako jeden z elementów codziennej pielęgnacji. Jeżeli ty z jakiegoś powodu do nich nie należysz, to sprawdź, czemu powinnaś nawilżać skórę i jakie korzyści ci to przyniesie.

Nawadnianie a nawilżanie skóry

Nawilżanie i nawadnianie są bardzo często traktowane jako jednoznaczne pojęcia i działania podejmowane w celu pielęgnacji skóry. Tymczasem w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Regularne nawilżanie tworzy zaporę, która utrzymuje w skórze wilgoć i zapobiega wysuszeniu się naskórka. Nawadnianie zaś nie zatrzymuje we wnętrzu skóry wilgoci.

Nawilżanie skóry – zalety

Nawilżanie zarówno dla skóry, jak i całego organizmu jest bardzo ważne. Dzięki niemu:

  • komórki skóry mogą prawidłowo funkcjonować;
  • włókna kolagenu i elastyny są mniej podatne na uszkodzenia;
  • bariera hydrolipidowa jest dokładnie uszczelniona;
  • na skórze jest mniej zmarszczek;
  • skóra nie jest przesuszona i podrażniona.

Jak nawilżyć skórę?

Sposobów nawilżania skóry jest kilka. Najskuteczniejszym z nich jest odpowiednia dieta i spożywanie około 1,5 litra wody na dzień. W nawilżeniu skóry ważne jest również stosowanie kosmetyków, które zapobiegną utracie wody z naskórka. Idealnie do tego zadania sprawdzą się maski, sera, esencje, żele, kremy i toniki. Ich zadaniem jest wiązanie wody w skórze i tworzenie na jej powierzchni ochronnej bariery wzmacniającej płaszcz hydrolipidowy.

Kosmetyki do nawilżania skóry – najlepsze składniki

W kosmetykach do nawilżania skóry szukaj składników, które nawilżają, a na powierzchni skóry tworzą warstwę zabezpieczającą przed przesuszeniem, uszkodzeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Tymi składnikami są:

  • kwas hialuronowy – znajduje się w najgłębszych warstwach skóry, dzięki czemu wiąże cząsteczki wody, a skórze zapewnia odpowiednie nawilżenie. Dodatkowo wzmacnia włókna kolagenowe, zapobiega powstawaniu zmarszczek i utracie jędrności;
  • gliceryna – działa podobnie do kwasu hialuronowego. Jej zadaniem jest również uszczelnianie naturalnej bariery hydrolipidowej. Niestety gliceryna u niektórych może spowodować powstawanie zaskórników i zapychanie się porów skóry;
  • aloes – nie dość że nawilża, to do tego łagodzi podrażnienia. Wnika głęboko w skórę i tym samym pobudza procesy produkcji kolagenu i elastyny. Kosmetyki z aloesem zaleca się stosować przez cały rok, zwłaszcza po opalaniu się, kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie i przy uwrażliwieniu skóry na czynniki zewnętrzne;
  • mocznik – w zależności od stężenia nawilża lub złuszcza naskórek. Jego działanie polega na zmiękczaniu naskórka i zwiększaniu przepuszczalności przez skórę innych pielęgnacyjnych lub leczniczych substancji.
Reklama