Wcierki do włosów to tani i skuteczny sposób na odżywienie cebulek i poprawienie kondycji skóry głowy. Mogą pełnić różne funkcje: niektóre przyspieszają porost włosów i wzmacniają je, a inne wspomagają walkę z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów. Jak wybrać odpowiednią wcierkę do włosów i jak ją przygotować? Jak stosować wcierki do włosów? Czy każdy może to robić, czy są ku temu jakieś przeciwwskazania? Przedstawiamy przepisy na domowe wcierki do włosów.

Jak wybrać odpowiednią wcierkę do włosów?

Większość gotowych wcierek do włosów, które można kupić w drogeriach, zawiera ekstrakty roślinne, na przykład z korzenia łopianu o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym. Wcierki z łopianem sprawdzą się w przypadku łupieżu i przetłuszczających się włosów.

Aby przyspieszyć porost włosów lub je zagęścić, warto sięgnąć po wodę brzozową lub wcierki z ekstraktem z czarnej rzepy, które odżywiają cebulki i pobudzają do wzrostu nowe włoski (tak zwane baby hair). Ponadto wcierki sprawiają, że włosy stają się mniej kruche i łamliwe, a bardziej lśniące i nawilżone.

Wiele gotowych wcierek do włosów zawiera alkohol. Alkohol może wspomagać działanie składników aktywnych preparatu, które będą łatwiej wchłaniane przez skórę, ale w przypadku wrażliwej skóry może prowadzić do przesuszania się zarówno jej, jak i włosów, a nawet do wypadania włosów. Stosowanie wcierek z alkoholem wymaga dogłębnej obserwacji reakcji skóry, ponieważ w razie wystąpienia objawów niepożądanych należy je odstawić. Osoby, które źle reagują na alkohol w kosmetykach, powinny zwracać uwagę na jego lokatę na liście składników (im niższa, tym jego stężenie jest mniejsze).

Jak przygotować wcierkę do włosów? Przepisy na domowe wcierki do włosów

Wcierki do włosów można przygotować samodzielnie w domu. Należy je przechowywać w lodówce (ale nie dłużej niż przez tydzień) lub przygotowywać każdorazowo przed użyciem.

  • Wcierka z kozieradki na wypadanie i porost włosów
    Aby ją przygotować, należy zalać szklanką wrzątku łyżeczkę zmielonych ziaren kozieradki i parzyć przez 15 minut. Wcierkę stosujemy na skórę głowy po ostygnięciu. Uwaga! Zapach wcierki z kozieradki przypomina rosół.
  • Wcierka z amolu na porost włosów
    Amol to preparat ziołowy z dodatkiem alkoholu i olejków. Należy rozrobić go z wodą w proporcji 1:2 i aplikować na skórę głowy co drugi dzień.
  • Wcierka z cebuli na porost włosów
    Cebulę należy zetrzeć na tarce, wycisnąć z niej sok i zaaplikować na skórę głowy. Najlepiej zrobić to na 2-3 godziny przed myciem włosów.
  • Wcierka z cytryny na przetłuszczanie się włosów
    Aby ją przygotować, wystarczy wycisnąć sok z połowy cytryny do szklanki i dolać pół szklanki wody. Wcierkę należy stosować po myciu włosów, bez spłukiwania.

Jak stosować wcierki do włosów?

Tylko regularne stosowanie wcierek do włosów daje zadowalające efekty. Z tego powodu należy je używać codziennie ‒ albo przed myciem, albo po myciu włosów. Wcierki z olejkami naturalnymi lepiej stosować przed myciem, aby zapobiec ich przetłuszczeniu (należy pozostawić je na skórze głowy na kilka godzin, dopóki się nie wchłoną, po czym umyć włosy). Inne wcierki można stosować zarówno bez mycia i spłukiwania, jak i na sucho.

Aplikacja wcierki może sprawiać problem, ponieważ należy ją wmasowywać w skórę głowy, a nie we włosy. Do tego celu można użyć butelki z atomizerem lub z pipetą bądź strzykawki bez igły. Preparat rozprowadza się na przedziałku, po czym odsuwa się kolejne partie włosów i robi kolejne przedziałki, aby powtórzyć aplikację.

Na zakończenie warto wykonać masaż głowy w celu pobudzenia krążenia w skórze i poprawienia wchłanialności składników odżywczych. Masaż zaczynamy od linii włosów na czole ‒ opuszkami palców delikatnie naciskami skórę i kręcimy na niej kółka. Następnie przesuwamy palce w kierunku karku, nie omijając żadnego fragmentu skóry. Taki masaż powinien trwać około 5-7 minut. Regularne masaże skalpu przyspieszają wzrost włosów.

Szczegółowa instrukcja dotycząca kuracji wcierkami znajduje się na opakowaniu każdego kosmetyku. Najczęściej stosuje się je przez 3-4 tygodnie. Aby powtórzyć kurację, należy zrobić tygodniową przerwę i wrócić do aplikacji preparatu zgodnie z zaleceniami.

Wcierki do włosów ‒ przeciwwskazania

Jedynym istotnym przeciwwskazaniem do stosowania wcierek jest nadwrażliwość lub alergia na któryś z jej składników. Ponadto należy uważać na wcierki z alkoholem, jeżeli skóra reaguje na niego przesuszaniem.

Reklama