Chcesz poznać naturalny, tani i bardzo skuteczny, a przy tym wszechstronny kosmetyk do włosów? Jest nim żel lniany. Sprawdź, dlaczego zachwyca się nim blogosfera i jak przygotować lniana odżywkę oraz żel do układania włosów.

Żel lniany w pielęgnacji włosów – dlaczego warto? Działanie lnu na włosy

Żel lniany stał się popularnym kosmetykiem ze względu na swój doskonały skład i właściwości regenerujące. Mocne, gładkie włosy pełne blasku – to efekt stosowania lnianego żelu.

Okazuje się, że 100 g żelu lnianego zawiera:

  • 42 g tłuszczów w tym 29 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • 7,5 g jednonienasyconych;
  • 27 g błonnika;
  • 18 g białek o bardzo korzystnym zestawie aminokwasów;
  • 1,6 mg witaminy B1
  • 0,473 mg witaminy B6
  • 392 mg magnezu
  • 255 mg wapnia;
  • 5,73 mg żelaza
  • 4,34 mg cynku

Jak zrobić żel lniany?

Żel lniany do włosów może być przygotowany zarówno na zimno, jak i na ciepło. Żele przygotowane w różny sposób, różnią się nieco konsystencją i właściwościami.

Żel lniany na zimno

  • 1 łyżkę stołową ziaren lnu zalej letnią wodą (1 szklanka).

Odstaw na całą noc. Rano żel będzie gotowy. Możesz go przechowywać w lodówce do 5-7 dni.

Żel lniany na ciepło

  • 1 łyżkę stołową ziaren lnu zalej letnią wodą (1 szklanka).

Gotuj wszystko na malutkim ogniu, mieszając do zagotowania. Zdejmij z ognia, gdy zobaczysz, że w rondelku powstaje bezbarwny żel, który ma konsystencję kisielu.
Przechowuj w lodówce do 5-7 dni.
Uwaga! W obu przypadkach lniany żel trzeba oddzielić od ziaren. Dlatego przesącz go delikatnie przez gazę lub sitko o niewielkich otworach, przez które nie przelecą lniane ziarna. Żel przelej do słoiczka, a lniane nasiona możesz z powodzeniem użyć jako peeling do ciała, dłoni lub stóp.

Zastosowanie żelu na zimno

Żel na zimno jest bardziej wodnisty, mniej “kisielowy”. Taki żel jest idealny do stosowania na suche włosy jako czynnik wygładzający. Szczególnie sprawdzi się na włosach prostych i falowanych.

Żel lniany w takim wydaniu ma delikatne właściwości stylizujące, nadaje się też do podkręcenia skrętu loków i fal. Żel na zimno redukuje puszenie się włosów, nie obciążając ich przy tym. Doskonale kondycjonuje i wygładza włosy, ujarzmia nawet bardzo spuszone pasma.

Taki żel można też z łatwością rozwodnić i stosować jako mgiełkę nawilżającą.

Zastosowanie żelu na ciepło

Żel robiony na ciepło ma gęstszą, bardziej związaną, przypominającą kisiel konsystencję. Stopień jego  stężenia zależy od czasu gotowania i ilości użytej wody w stosunku do ilości ziaren – można więc go zmieniać w zależności od upodobania.

Żel na ciepło jest genialnym stylizatorem do kręconych włosów.

Żel lniany na włosy – jak jeszcze możesz go stosować?

  1. Można dodać go do ulubionej maseczki do włosów. Żel lniany działa najlepiej w połączeniu z emolientami, czyli wszelkimi maskami do włosów, które mają w składzie np. oleje.
  2. Warto zrobić z niego płukankę – na litr chłodnej wody dodaj szklankę żelu lnianego. Płukankę stosuj podczas ostatniego płukania włosów, by nadać im blasku i miękkości.
  3. Żel lniany jako opcja olejowania włosów na mokro – zamiast zwilżać włosy wodą, przed nałożeniem olejku rozprowadź na włosach żel lniany, aby stały się wilgotne. To doskonałe połączenie emolientów i humektantów.
Reklama