Sól do kąpieli jest naturalnym składnikiem służącym do pielęgnacji skóry i do relaksujących kąpieli. Ma wiele dobroczynnych właściwości, a na organizm działa leczniczo. Jeżeli i ty chcesz urządzić sobie kąpiel z solą, to sprawdź, co może ci zapewnić taka forma odpoczynku i pielęgnacji w jednym.

Sól do kąpieli – właściwości

Sól do kąpieli jest bardzo potrzebnym kosmetykiem do pielęgnacji skóry. Kilkunastominutowe wylegiwanie się w wannie może rozpulchnić naskórek i przyspieszyć wchłanianie składników z zarówno kosmetyków zastosowanych po kąpieli, jak i z samej soli. Związki w niej zawarte poprawiają krążenie krwi, dotlenienie komórek skóry i redukują dolegliwości bólowe.

Rodzaje soli do kąpieli

Wyróżnia się następujące rodzaje soli do kąpieli: himalajska, z Morza Martwego i Śródziemnego, Epsom. Każda z nich ma nieco inne właściwości i zastosowanie.

  1. Sól himalajska to krystalicznie czysta sól pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska. Zawiera kilkadziesiąt minerałów, które wpływają na kondycję zarówno skóry, jak i całego organizmu. Sól himalajska łagodzi podrażnienia, nawilża skórę i pomaga w walce z wodnym cellulitem.
  2. Sól z Morza Martwego jest pozyskiwana po odparowaniu wody morskiej. Odżywia, nawilża i regeneruje skórę. Pobudza krążenie krwi, dotlenia komórki skóry, zmniejsza ból towarzyszący schorzeniom stawów, mięśni i kości. Pomaga w walce z trądzikiem różowatym i pospolitym oraz łuszczycą.
  3. Sól z Morza Śródziemnego jest wysokozmineralizowanym produktem o grubych kryształkach i białym kolorze. Ma działanie oczyszczające, nawilżające i regeneracyjne. Wzmacnia włókna kolagenowe, ujędrnia skórę, pomaga w walce z cellulitem i rozstępami.
  4. Sól Epsom zawiera dużo minerałów, np. magnezu. Poprawia kondycję skóry i układ nerwowy. Kąpiel w soli Epsom uspokaja, wycisza i relaksuje, a także wzmacnia odporność organizmu.

Sól do kąpieli w olejkach eterycznych

Sól do kąpieli jest często wzbogacona olejkami eterycznymi:

 

  • olejek lawendowy – działa antyseptycznie i oczyszczająco, relaksuje i odpręża, ułatwia zasypianie. Stosowanie olejku pozostawia uczucie czystości i świeżości;
  • olejek cytrynowy – ma właściwości odświeżające i oczyszczające, pomaga w walce z przebarwieniami skóry;
  • olejki mandarynkowy i pomarańczowy – wzmacniają i regenerują organizm, pobudzają zmysły i pozytywnie wpływają na naskórek.

Sól do kąpieli DIY

Sól do kąpieli możesz kupić w każdej drogerii, ale równie dobrze możesz ją sobie sama przygotować. Potrzebne ci będą sól morska gruboziarnista i kawa. Sól morską należy wymieszać z esencją zaparzonej kawy, dzięki czemu kosmetyk uzyska piękny brązowy kolor.

Jak używać soli morskiej?

  1. Woda do kąpieli nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza.
  2. Przed kąpielą warto opłukać ciało, żeby składniki soli mogły wniknąć do naskórka.
  3. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 25 minut.
  4. Po kąpieli skórę należy pozostawić do wyschnięcia, bo wycieranie może zetrzeć odżywcze składniki soli.
  5. Kąpiele z zastosowaniem soli należy wykonywać nie częściej niż 3 razy w tygodniu.
  6. Po wyschnięciu skóry należy zastosować nawilżający balsam.
Reklama