Olejki znane są w kosmetyce od dawna. Ostatnimi czasy znów wracają do łask.

Zwłaszcza zimą bardziej skłaniamy się ku tłustym substancjom, które przynoszą szereg korzyści w pielęgnacji zarówno ciała, jak i włosów, twarzy, paznokci. Wciąż jednak niewiele wiemy o ich składzie, właściwościach i sposobie użycia. Nie zdajemy sobie sprawy, ze olej jest olejowi nierówny, a nieodpowiednia pielęgnacja często wynika z niewiedzy, nieodpowiednie stosowanie przyczynia się z kolei do problemów z cerą i zniechęca do używania olejków. Jeśli chcesz dać im szansę i przekonać się, jak świetnie mogą działać one na skórę i włosy – poznaj ich właściwości, działanie i sposób, w jaki się z nimi obchodzić podczas codziennej pielęgnacji.

Jak działają olejki na skórę i włosy? Dlaczego są ważne?

Naturalne olejki zbierają coraz więcej pochlebnych opinii w kosmetyce i kosmetologii. Stały się składnikiem kremów, masek, odżywek do włosów. Zamyka się je w buteleczkach od lakierów – stanowią doskonałą odzywkę do paznokci i skórek. Mieszanki olejków zstępują maski do włosów, a ich regenerujące dogłębnie działanie sprawia, że właściwie dawno już zdeklasowały większość masek.

Naturalne olejki maja szereg składników, które w takim stężeniu, kumulacji i ilości (a także z pewnością jakości) nie występują nigdzie indziej. To bogactwo witamin, minerałów, fitosteroli, flawonoidów, skwalanu, karotenów. Olejki są niczym silnie skoncentrowane serum piękności, wydane przez matkę naturę. Dodatkowo są one silnie i skutecznie działającymi emolientami, zapobiegającymi ucieczce włosy z wnętrza włosa. Jednocześnie blokują one wnikaniu szkodliwych, toksycznych substancji do wnętrza włosów i pod skórę. Zawierają naturalne filtry UV, więc chronią przed promieniowaniem słonecznym, smogiem, kurzem,, toksynami, dymem papierosowym.

Naturalne olejki sprawdzają się podczas masażu ujędrniającego do ciała. Dobrze jest też masować z ich pomocą skórę głowy – nie tylko oczyszczamy wówczas skalp, ale tez pobudzamy cebulki do pracy, wzmacniamy tym samym wzrost włosowy i hamujemy ich wypadanie. Olejki są też doskonałe jako serum do twarzy i pod oczy – warto wiedzieć, które mają działanie anty–aging i jak je nakładać, by nie przesadzić i nie przeciążyć skóry.

Jak poprawnie stosować naturalne olejki?

Sekretem olejowej pielęgnacji jest odpowiednie stosowanie i aplikacja olejów oraz znajomość poszczególnych właściwości poszczególnych olejków. Subtelne różnice między jednym naturalnym olejkiem a drugim mogą być kluczową sprawą w ich odpowiednim stosowaniu. Może okazać się bowiem, że stosujesz do odżywiania włosów olej, który nie współgra z porowatością Twoich włosów, zaś na twarz nakładasz olej o wysokiej komedogenności – stąd łojotok, prosaki, nadmierne świecenie się skóry oraz wypryski.

Naturalne olejki w pielęgnacji skóry

Olejki – mimo że oczywiście na pierwszy rzut oka są takie same same (tłuste, o złoto-bursztynowym kolorze) – różnią się od siebie znacznie nie tylko składem, ale również działaniem na skórę i włosy.

Olejki mają różne stężenie witamin, minerałów, oraz – przede wszystkim – kwasów tłuszczowych. Są zatem złożone z różnych cząstek i struktur i rożnie wpływają na cerę. Jak dobrać odpowiedni olejek do pielęgnacji skóry? Pomoże Ci poniższa ściąga:

  • olejki do tłustej cery: słonecznikowy, sojowy, jojoba, lniany, z czarnuszki, z pestek winogron, z orzechów laskowych;
  • olejki do trądzikowej cery – z ostropestu, konopny, z pachnotki, z pestek truskawki, lniany, z czarnuszki, makadamia;
  • olejki do suchej cery – oliwa z oliwek, olej z e słodkich migdałów, olej rzepakowy, olej arganowy, olej makadamia, olej z wiesiołka;
  • olejki do cery mieszanej: z nasion arbuza, z pestek truskawek, z pestek winogron, z orzechów włoskich, ryżowy;
  • olejki do cery naczynkowej – olej z rokitnika, ole z pestek arbuza, olej z nasion pietruszki, olej z pestek dyni i granatu;
  • olejki do cery dojrzałej – olej z opuncji figowej, olej z pestek malin, masło shea, olej z pestek śliwki, olej arganowy, olej awokado, olej z pestek brzoskwini, olej z pestek granatu.

Jak je poprawnie stosować?Aby nie zadziałały komedogennie używaj ich do oczyszczania twarzy metodą OCM – masuj skórę i zmywaj olej wilgotną ściereczką – aby dobrze ja oczyścić i jednocześnie odżywić cennymi składnikami z olejów – powtarzaj tę czynność minimum 3 razy. Pamiętaj, aby starannie przemywać skórę tak, by zbyt dużo oleju nie zalegało na twarzy.

Naturalne olejki w pielęgnacji włosów

Olejki stosuje się jako maskę na włosy – takie zabieg ma jednak swoją nazwę: olejowanie włosów jest jednym z najlepiej odżywiających i regenerujących włosy zabiegów. Sekretem jest (tradycyjnie) dobór olejków. Inne nadają się do pielęgnacji włosów ciężkich, tłustych (niskoporowatych), inne do tzw. normalnych (średnioporowatych) i inne do wysokoporowatych, czyli suchych, zniszczonych i sztywnych. Jak je odpowiednio dobrać? Spieszymy z pomocą

  • olejki do włosów niskoporowatych – olej kokosowy, z sosny syberyjskiej, masło shea, olej babassu;
  • olejki do włosów średnioporowatych – olej arganowy, olej makadamia, olej marula, olejek jojoba, olej marakuja;
  • olejki do włosów wysokoporowatych – olej z awokado, olej z wiesiołka, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, olej z nasion bawełny.
Reklama