Nawilżenie skóry – wszyscy dookoła mówią o tym, ze jest bardzo ważne, ale tak naprawdę nikt nie wyjaśnia do końca dlaczego. Co zyskujemy dzięki nawilżone skórze? Jak ją odpowiednio nawilżać? I co z tłustą skórą? Czy nadmiar sebum dyskwalifikuje kremy nawilżające? Wyjaśniamy, radzimy, rozwiewamy wątpliwości dotyczące jednego z ważniejszych aspektów pielęgnacji.

Nawilżanie skóry – dlaczego jest ważne?

Odpowiedź jest prosta: nasz organizm składa się głównie z wody, a jej 20% znajduje się w ludzkiej skórze. Bez wody… usychamy. Ona jest treścią poprawnego funkcjonowania naszego ciała, znajduje się w każdej komórce i napędza organizm do życia.

Bardzo istotne jest również to, jak „rozmieszczona” jest woda w komórkach naszej skóry: około 15% wody znajduje się w zewnętrznej części skóry, a aż 80% – w najgłębszych warstwach. W ciągu doby z naszej skóry może odparować nawet 400 ml wody – to mniej więcej równowartość dwóch szklanek! Dlatego utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia jest tak istotne.

Jak wygląda skóra, która straciła nawilżenie?

Skóra, której brak nawilżenie nie tylko wysycha, staje się mało elastyczna i szorstka, piecze i powoduje dyskomfort. Taka skóra po prostu szybciej się starzeje – zwiotczały naskórek, który stracił nawilżenie po prostu zapada się, a na buzi powstają zmarszczki i bruzdy. Aby zapobiec nadmiernej utracie wody należy ją chronić nie tylko od wewnątrz (wypijając około 2,5 litra wody na dobę), ale również na zewnątrz – dzięki temu cząsteczki wody nie „uciekną” tak szybko z jej zewnętrznych warstw, a skóra nie starci jędrności.

Co wysusza skórę?

Warto wiedzieć, dlaczego i w jaki sposób skóra się wysusza – dzięki temu można uniknąć nadmiernej utracie wody z jej wnętrza. Oto najpowszechniejsze czynniki wysuszające naskórek:

  • klimatyzowane pomieszczenia
  • wysokie temperatury (silne słońce)
  • nieodpowiednie kosmetyki z alkoholami krótkołańcuchowymi
  • suche powietrze z grzejników
  • nieodpowiednia pielęgnacja (brak kremów nawilżających)
  • niektóre zażywane leki
  • niektóre choroby i infekcje
  • papierosy, alkohol
  • nieodpowiednia dieta i przetworzona żywność
  • zaburzenie równowagi hydro-lipidowej

Jak działają kremy i balsamy nawilżające?

Wbrew powszechnej opinii kremy „nawilżające” są nimi bardziej z nazwy, niż działania. Nie nawilżają one bowiem skóry, a jedynie uszczelniają barierę lipidową naskórka. Ich dobrane odpowiednio i wyselekcjonowane składniki sprawiają,ze kremy nawilżające mają właściwości higroskopijne: wiążą ze sobą cząsteczki wody i zapobiegają wysuszaniu naskórka.

Czy każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia?

Kolejnym mitem powtarzanym od czasów naszych babek i prababek jest ten, że tłusta skóra nie potrzebuje nawilżenia. Nic bardziej mylnego. Im bardziej wysuszasz tłustą cerę, tym więcej sebum produkuje, aby odbudować lipidowy płaszcz na powierzchni.

Odpowiedzialny jest za to naturalny czynnik nawilżający skórę, czyli NMF (natural moisturing factor). Jest on mieszanką aminokwasów, jonów sodu, wapnia, magnezu, potasu, fosforanów, kwasu moczowego, keratyniny oraz kwasu piroglutaminowego. Warto wiedzieć, że z upływem lat jego działanie słabnie (stężenie NMF spada). Dlatego skóra traci elastyczność i trudniej radzi sobie z wiązaniem cząstek wody, oraz z jej wchłanianiem. Dlatego zarówno sucha, jak i tłusta oraz dojrzała skóra powinna być stale wspomagana nawilżającymi balsamami i kremami.

Jak i czym nawilżyć skórę?

Nawilżanie skóry może przybierać różne formy – w zależności od tego, po jaki kosmetyk do pielęgnacji sięgniesz. Oczywiście podstawą jest picie dużej ilości wody, ziołowych naparów, zielonej herbaty. Naskórek warto jednak wspierać odpowiednimi kosmetykami tak aby cząsteczki wody nie „uciekały” z jego wnętrza. Jak i czym to zrobić?

1. Czym najlepiej nawilżyć skórę – naturalne olejki

Olejki to substancje wytłoczone z nasion i pestek roślin. Nie dają się zdeklasować, zarówno jeśli chodzi o pielęgnację włosów, jak i twarzy oraz całego ciała. Możesz dodawać je do wody, używać do masażu ciała, wcierać w skórę twarzy jako serum na noc. Są wszechstronne i działają kompleksowo. Doskonale pomagają nie tylko przy suchej ale również tłustej cerze – wystarczy sięgnąć po odpowiedni olej (sucha skóra polubi olej słonecznikowy, z nasion bawełny, lniany, z wiesiołka), zaś tłusta masło shea, olej arganowy oraz olejek jojoba.

2. Czym najlepiej nawilżyć skórę – serum, krem, maseczka

Najlepiej włączyć do pielęgnacji całą trójkę. Serum działa na głębsze warstwy skóry niż krem, dlatego dobrze jest je nakładać jako pierwsze. Na co dzień używaj delikatnych kremów nawilżających, które idealnie nadają się pod makijaż, wieczorem sięgnij po kosmetyk o nieco bogatszym składzie, który ma silniejsze działanie nawilżające i regenerujące. Warto przynajmniej raz w tygodniu zafundować skórze peeling połączony z maską do twarzy – dzięki temu oczyszczona ze zrogowaciałego naskórka cera zyska silną dawkę nawilżenia, a składniki z kremów i masek będą się lepiej wchłaniać.

W pielęgnacji ciała obowiązuje ta sama zasada: ciało wymaga peelingu i odpowiednio dobranego balsamu, który pomoże zachować jej elastyczność, jędrność i młodość.

3. Czym najlepiej nawilżyć skórę – mgiełki do twarzy i ciała

To doskonały wynalazek dla wszystkich, którzy na co dzień przebywają w suchych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Mgiełkę można rozpylać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia na skórę twarzy i ciała. Większość z nich nadaje się również do aplikowania na makijaż. Mgiełki do twarzy i ciała zawierają najczęściej wodę termalną, która zawiera szereg minerałów i doskonale koi skórę w upalne dni.

4. Czym najlepiej nawilżyć skórę – hydrolaty

Działają podobnie jak woda termalna, z tą różnicą, ze zawierają szereg aktywnie działających na skórę roślinnych wyciągów, które dodatkowo wspierają funkcje naskórka, tonizują, koją odświeżają a nawet spowalniają procesy starzenia (niewątpliwą królowa wszystkich roślinnych hydrolatów jest woda różana – nadaje się do każdego rodzaju skóry doskonale wspiera jej kondycję).

Reklama