Trądzik na plecach to nie tylko dolegliwość nastolatków; pojawia się także u dorosłych. Jest problemem dermatologicznym i estetycznym – powoduje ból, przyczynia się po powstania przebarwień i blizn, uniemożliwia założenie sukienki lub bluzki z odkrytymi plecami i ramionami. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia wiedzą, jak poradzić sobie z tym schorzeniem.
Co powoduje trądzik na plecach?
Zazwyczaj trądzik obejmuje całe plecy. Z takim problemem ma do czynienia co czwarta osoba dorosła i co trzeci nastolatek. Leczenie trądziku na plecach powinno rozpocząć się od znalezienia przyczyny tej choroby. Należy przy tym pamiętać, że nie zawsze jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Przyczynami mogą być również niewłaściwa pielęgnacja lub mechaniczne uszkodzenia skóry.
Trądzik na plecach najczęściej pojawia się u tych osób, które chorują na trądzik pospolity. W takim przypadku poziom hormonów jest zaburzony, gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, a na skórze pojawia się mnóstwo wyprysków i krost. Sebum, zanieczyszczenia i pot blokują ujścia gruczołów łojowych i prowadzą do powstawania krost i zaskórników. Te z czasem mogą przekształcać się w stany zapalne. Dlaczego powstają pryszcze na plecach? Innymi przyczynami pojawiania się trądziku na plecach są:
- niewłaściwa pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki,
- mocno oczyszczające środki do mycia włosów i skóry głowy,
- niezmienianie pościeli i ręczników,
- brak higieny po wysiłku fizycznym,
- noszenie plecaka i ubrań nieprzepuszczających powietrza i wykonanych ze sztucznych materiałów,
- używanie gąbek i myjek, w których mogą znajdować się bakterie,
- kąpiel lub prysznic w gorącej wodzie,
- zbyt długa ekspozycja na słońce,
- palenie i spożywanie alkoholu,
- wyciskanie i drapanie zmian na skórze.
Jak wyleczyć trądzik na plecach?
Jeżeli trądzik na plecach ma zaawansowaną postać, to najlepiej udać się do dermatologa. Lekarz przepisze odpowiednie leki i zaleci terapię doustną lub miejscową. Równie ważna jest domowa pielęgnacja. Dobrze sprawdzą się drożdżowe lub ziołowe kąpiele, które odświeżą i odkażą skórę. Użyj rumianku, szałwii lub bratka trójkolorowego. W leczeniu trądziku na plecach pozytywne efekty dadzą również napary z ziół i odpowiednia dawka snu. Postaraj się ograniczyć stres, w wyniku którego wydziela się kortyzol zaburzający pracę gruczołów łojowych. Aby pokonać trądzik na plecach, zaleca się również stosowanie delikatnych kosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej lub wrażliwej. Skuteczne powinny też być pasta cynkowa, tonik z cytryny lub maska drożdżowa.
Trądzik na plecach – zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne
Jeżeli chcesz wyleczyć trądzik na plecach, to możesz poddać się pewnym zabiegom kosmetycznym i innym metodom pielęgnacji. Popularne jest przemywanie pleców olejem z wiesiołka, który wygładza i nawilża skórę. Przyjmowanie suplementów możesz zastąpić łyżką oleju lnianego dodawanego do potraw. Spożywanie herbaty z czystka lub bratka oraz suplementacji z cynkiem również może pomóc wyleczyć trądzik na plecach.
Czy mając trądzik na plecach, można robić peeling? To zależy od stopnia zaawansowania stanów zapalnych. Jeżeli widoczne są rany i ropne wykwity, należy zrezygnować ze złuszczania skóry. W pozostałych przypadkach można pokusić się o zastosowanie drobnoziarnistych lub enzymatycznych peelingów. Dobrze, żeby taki produkt zawierał składniki antybakteryjne, oczyszczające i łagodzące. W tej roli najlepiej sprawdzi się olejek herbaciany, ekstrakt z aloesu lub odrobina panthenolu.
Podobne działanie na trądzik na plecach będą miały kwasy owocowe. Niektóre z nich można stosować przez cały rok, bo w minimalnym stopniu złuszczają naskórek, nie uczulają w kontakcie ze słońcem i dają bardzo dobre efekty. Wyciszają stany zapalne, łagodzą podrażnienia, wygładzają skórę i oczyszczają pory skóry. Długość terapii uzależniona jest od zaawansowania zmian i zanieczyszczenia skóry.