Nie tylko skóra i włosy wymagają ochrony przeciwsłonecznej. Ta przyda się również twoim oczom. Przed promieniami UV zabezpieczą je okulary, które należy wybrać, mając na uwadze kilka parametrów. Niezwykle ważne są też inne czynniki: filtr, kolor szkieł i zastosowanie. Czy wiesz, jak to zrobić? Jeżeli nie, to ten tekst ci pomoże.
Okulary przeciwsłoneczne – rodzaje
1. Okulary przeciwsłoneczne z tradycyjnym filtrem UV. Zapewniają ochronę przed promieniowaniem słonecznym UVA, UVB i UVC, a o ilości przepuszczonego światła decyduje wysokość filtra. Tradycyjny filtr najlepiej sprawdzi się w ciągu dnia o równomiernym nasłonecznieniu. Optymalną ochronę przed słońcem dadzą okulary z filtrem UV 400.
2. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Zapobiegają powstawaniu szkodliwych dla oczu refleksów świetlnych, czyli światła odbijającego się od jasnych powierzchni i sprawiającego, że widziany przez nas obraz jest niewyraźny. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją mogą mieć różne kategorie szkieł i rodzaje filtra. Są przeznaczone dla osób uprawiających sporty zimowe (to właśnie wtedy występują refleksy).
3. Okulary przeciwsłoneczne z fotochromem. Zmieniają kolor pod wpływem światła słonecznego i w zależności od stopnia nasłonecznienia przepuszczają więcej lub mniej słońca. To sprawia, że doskonale sprawdzają się w zmiennych warunkach atmosferycznych. Soczewki fotochromowe często stosuje się w okularach korekcyjnych, co pozwala na jednoczesną korekcję wady wzroku i ochronę przed promieniowaniem.
4. Okulary przeciwsłoneczne IR. Oprócz ochrony przed promieniowaniem UV zabezpieczają również przed promieniowaniem podczerwonym. Zbyt duża dawka tego rodzaju promieniowania może wywołać zapalenie rogówki i spojówek, a nawet nowotwór oka. Takie okulary świetnie sprawdzą się w warunkach, w których panuje duże nasłonecznienie lub w miejscach z dużym promieniowaniem IR.
Co powinny mieć okulary przeciwsłoneczne?
Najważniejszym elementem w okularach przeciwsłonecznych są soczewki, bo to od nich uzależniona jest jakość ochrony naszych oczu. Dlatego kiedy decydujesz się na zakup okularów, zwróć uwagę na wysokość i kategorię filtra oraz kolor soczewek i materiał, z którego są wykonane.
1. Filtr UV. Promieniowanie przeciwsłoneczne dzieli się na trzy kategorie: UVA (400 do 315 nm), UVB (315 do 280 nm) i UVC (280 do 200 nm). Jeżeli planujesz kupić okulary przeciwsłoneczne, to wybierz te, które mają największy filtr, czyli UVA 400. Informacja o jego mocy powinna znajdować się na szkłach, oprawce lub opakowaniu. Produkty o wysokiej jakości powinny spełniać również normy europejskie i mieć odpowiednie certyfikaty.
2. Kategorie filtrów UV w okularach przeciwsłonecznych. Są ustalane na podstawie ilości światła przepuszczanego przez soczewki. Im wyższa kategoria, tym mniej promieniowania słonecznego przepuszczają filtry. W okularach przeciwsłonecznych wyróżnia się następujące kategorie:
- kategoria 0 – okulary przeznaczone są do stosowania po zmroku i w nocy,
- kategoria 1 – okulary do noszenia w pochmurnych miejscach o bardzo małym natężeniu światła,
- kategoria 2 – okulary przeznaczone do noszenia w miejscach o zmiennym natężeniu światła,
- kategoria 3 – okulary, które dobrze się sprawdzą przy umiarkowanym oświetleniu, można prowadzić w nich pojazdy oraz użytkować w mieście lub na wakacjach,
- kategoria 4 – okulary o zabarwionym na bardzo ciemno filtrze, dają ochronę przy najmocniejszym nasłonecznieniu, nie można używać ich podczas prowadzenia samochodu.
3. Kolor soczewek. Wiąże się z warunkami użytkowania okularów, uprawianymi przez nas sportami, jakością widzenia barw i kontrastu. Wyróżniamy następujące kolory soczewek: brązowe i bursztynowe, szare, zielone, żółte, różowe, srebrne, z polaryzacją, pomarańczowe, bezbarwne oraz czarne i grafitowe.
4. Powłoki. Okulary przeciwsłoneczne z antyrefleksem zapobiegają odbijaniu się światła od okularów oraz zapewniają prawidłowe widzenie przedmiotów i ich barw. Powłoka antyrefleksyjna chroni przed osadzaniem się na szkłach kurzu i kropelek wody. Kolejną powłoką stosowaną w okularach przeciwsłonecznych jest powłoka lustrzana, która chroni oczy przed promieniami IR. Powłoka anti-fog jest najlepsza dla osób, które uprawiają spory wodne, bo zabezpiecza przed parowaniem szybek i dostawaniem się na nich wody. Powłoka utwardzająca występuje w okularach z plastiku i pełni rolę dodatkowej warstwy zapobiegającej uszkodzeniom. Powłoka blue blocker blokuje wiązki niebieskiego światła i poprawia ostrość widzenia w deszczu i we mgle. Powłoka oleofobowa zapobiega powstawaniu na soczewkach plam z tłuszczu i pozwala utrzymać okulary w czystości. Ostatnią powłoką stosowaną w okularach przeciwsłonecznych jest powłoka revo, która składa się z kilku warstw odbijających promienie UV i chroniących oczy przed promieniowaniem słonecznym.
5. Materiał soczewek. Soczewki okularów przeciwsłonecznych mogą być wykonane z plastiku, który jest lekki i odporny na zarysowania. Bardzo dobrze sprawdzi się w mieście. Poliwęglan jest kolejnym materiałem wykorzystywanym do produkcji soczewek. Jest mocnym i nietłukącym się tworzywem, które poleca się dla osób prowadzących aktywy tryb życia i uprawiających sporty. Rzadko spotykanymi soczewkami są soczewki szklane.
6. Oprawki w okularach przeciwsłonecznych mogą być wykonane (podobnie jak soczewki) z plastiku lub poliwęglanu. Oprawki wytwarza się również z tworzywa metalowego wytrzymałego na uszkodzenia. Okulary przeciwsłoneczne wykonane z tego materiału są cięższe i dlatego nie nadają się do wykonywania sportu. Dodatkowymi elementami okularów przeciwsłonecznych są: nanoski, boczne osłonki i zauszniki.