Zapas wody jaki aloes gromadzi w swoich liściach sprawia, że potrafi przetrwać nawet kilka lat bez wody. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani odżywiania czy nawożenia, a mimo to w jego wnętrzu skrywa się moc najcenniejszych składników zdrowotnych i tych niezastąpionych w kosmetyce. Jeśli jeszcze nie znasz cudownych właściwości aloesu – zapraszamy do lektury.

Co zawiera aloes?

To ponad 200 różnego rodzaju aktywnych składników, do których należą witaminy, minerały, aminokwasy, polisacharydy i enzymy roślinne. Aloes zawiera wszystkie witaminy, które są rozpuszczalne w wodzie, a zatem A, C, E, B6, B 12, a także kwas foliowy oraz niacynę. Znajdziemy w nim kwasy organiczne i naturalne, lotne olejki. W jego liściach znajduje się aż 18 aminokwasów, które są istotne dla ludzkiego organizmu, w tym 7 egzogennych, których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie.

Aloes w kosmetyce – działanie

Pod względem kosmetycznym aloes jest bezkonkurencyjny, spectrum jego zastosowań jest zaskakujące. Zarówno sok, jak i miąższ oraz żel pozyskany z rośliny są bardzo wartościowe. Jakie ma właściwości aloes w kosmetyce?

  • doskonale nawilża – aloes ma bowiem specyficzną budowę chemiczną. Jego skład tworzą polisacharydy które świetnie nawilżają naskórek, mają właściwości higroskopijne (wiążą cząsteczki wody) i tworzą na jej powierzchni mikroskopijny płaszcz hydrolipidowy, zapobiegający „ucieczce” cząstek wody z wnętrza.
  • wymiata wolne rodniki – aloes to moc antyoksydantów, które sprawnie zwalczają wolne rodniki; oznacza to, ze regularnie stosowany spowalnia starzenie się skóry, oraz chroni przed stresem oksydacyjnym, a także zawiera naturalny filtr chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
  • łagodzi podrażnienia skóry – dzięki aloektynie aloes doskonale, szybko i sprawnie łagodzi wszelkie podrażnienia skóry, ma też właściwości przeciwzapalne, dlatego jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych składników w kremach do cery wrażliwej i trądzikowej.
  • tonizuje skórę – aloes utrzymuje prawidłowy odczyn skóry, delikatnie ją zakwasza i tym samym chroni przed podrażnieniami i wzmacnia jej odporność, sprawiając, ze jest ona bardziej sprężysta, nie przetłuszcza się ani nie wysusza w nadmiarze

Aloes w kosmetyce – zastosowanie

Najbardziej komfortową i najsilniej działającą formą aloesu jest ten w postaci żelu. Gęsta forma nie ścieka ze skóry i jest lepsza w aplikacji. Aloes w postaci żelu można stosować na twarz – jako serum pod ulubiony krem, wklepywać w delikatną skórę pod oczami (szybko się wchłania i doskonale nawilża), nakładać na włosy (suche lub wilgotne pasma po umyciu), rozrabiać z maseczkami z glinki, wcierać w całe ciało.

Sok z aloesu można stosować jako tonik do twarzy lub płukankę do włosów, oraz jako bazę do rozrabiania wszelkich masek z glinki. Działa też doskonale dodany do kąpieli dla stóp. Sok z aloesu jest wykorzystywany jako składnik kremów i maseczek do twarzy. Najsilniej działa czysty aloes, który sami połączymy z danym kremem czy maską. Można go dodawać do balsamów, odżywek do włosów, masek na włosy lub mieszać z kilkoma kroplami naturalnych olejków.

Reklama