Akcesoria do manicure i pedicure to temat rzeka – jest ich całe mnóstwo, a przeznaczenia większości z nich nie sposób się domyślić. Jeśli i Ty bywasz często zagubiona wśród dziesiątek precjozów do pielęgnacji paznokci – zapraszamy do naszego mini poradnika. Dziś opisujemy te z nich, które są naprawdę przydatne i znacznie ułatwiają wykonanie manicure i pedicure. Następnym razem, gdy wejdziesz do drogerii po pilniczek, nie będziesz się zastanawiała, czy nie powinnaś kupić dziwnego, elektrycznego urządzenia do polerowania paznokci…a może ono jest do wygładzania pięt? Oto lista najpotrzebniejszych akcesoriów do manicure i pedicure.

TOP 7 najważniejszych przyborów do manicure i pedicure

1. Obcinacz do paznokci

Odpowiednia długość paznokci – to temat rzeka. Za krótkie nie wyglądają dobrze, jeśli na co dzień preferujesz elegancki styl. Zbyt długie przeszkadzają w codziennych czynnościach i są po prostu niepraktyczne. Warto czuwać nad ich długością i regularnie przycinać.

Obcinacz do paznokci to zatem jeden z najważniejszych przyborów, który musi być dobrej jakości. Jeśli wybierzesz tani – możesz być bardzo rozczarowana, ponieważ szybko się stępi, a nawet wyszczerbi – taki obcinacz do paznokci pozostawi lekko poszarpane brzegi paznokci (nie widać tego gołym okiem, ale w dużym powiększeniu ujrzałabyś zapewne, że płytka paznokcia jest bardzo nieregularna, a to niestety sprzyja jej rozwarstwianiu i rozdwajaniu).

Obcinacz powinien być zatem wykonany ze stali o dobrej jakości, która nie rdzewieje i nie szczerbi się nawet po wielu miesiącach. Jest to akcesorium, które warto zawsze mieć w torebce. Obcinacz do paznokci u stóp bywa nieco większy, a często przypomina niewielkie cążki, które są po prostu poręczniejsze.

2. Cążki do skórek

Odrastające skórki to prawdziwa zmora – potrafią zepsuć nawet najstaranniejszy manicure, psują efekt i przykuwają uwagę – dlatego należy je bezwzględnie wycinać. Skórki powstają, gdy skóra naszych dłoni wysusza się (najczęściej przez nieodpowiednie mydło lub detergenty w środkach czystości), lub gdy po prostu brak nam witamin. Dobrym sposobem by zatrzymać nieco wysuszanie się skórek jest stosowanie rękawiczek ochronnych i stosowanie kremów lub maści z witaminą A. Istnieją też kremy do zmiękczania skórek, ale nic tak szybko nie poradzi sobie z ich usunięciem jak specjalne cążki, którymi je po prostu wytniesz (te cążki powinny być niewielkie i dobrze wyprofilowane). Sięgaj po takie, które są wykonane z dobrej jakości stali i nie zardzewieją, a ich ostrza nie stępią się nawet po wielu miesiącach. Skórki należy najpierw delikatnie odsunąć od płytki, a następnie poobcinać.

3. Szczoteczka do czyszczenia paznokci

O jej walorach i randze, jaką pełni nie trzeba chyba nikomu mówić. Szczoteczka do czyszczenia paznokci jest po prostu czymś tak niezbędnym, jak szczoteczka do zębów. Najlepiej (ze względów higienicznych) mieć je dwie – inną do czyszczenia paznokci u stóp, a inną – do rąk. Ta do pedicure może również mieć nieco twardsze włosie – lepiej doczyści paznokcie u stóp. Szczoteczka do paznokci powinna też być odpowiednio wyprofilowana, tak, by dało się ją wygodnie utrzymać w dłoni.

4. Pilniczek

Pilniczek do paznokci to ważne akcesorium do manicure i pedicure. Powinien być bardzo starannie wykonany, aby nie szarpał płytki i nie przyczyniał się do jej rozdwajania. Najlepsze są pilniczki szklane lub papierowe, które delikatnie spiłowują płytkę i nie uszkadzają brzegów paznokcia.

5. Radełko do wycinania i odginania skórek

Radełko bywa niezwykle pomocne, jeśli masz problem z szybko rosnącymi skórkami. Jest ono metalowe i zakończone płaską szpatułką, która nie tylko odpycha narastające skórki paznokcia ale potrafi je usunąć. Wiele kobiet wykonując manicure używa jedynie radełka do zadbania o skórki – nie ma potrzeby już ich wycinać obcinaczkami do skórek.

6. Polerka do paznokci (blok polerski)

Blok polerski to kilka przyrządów do paznokci w jednym. Każda ścianka w bloku może mieć inną fakturę, dzięki czemu będziesz w stanie zarówno usunąć lakier (jeśli często robisz sobie paznokcie hybrydowe – blok polerski jest absolutnym wymogiem), zmatowić płytkę, a także wypolerować ją. Polerka do paznokci jest w stanie wygładzić też ich brzegi, aby nie rozwarstwiały się i nie kruszyły.

7. Tarka do pięt

Sucha skóra pięt, z nawarstwiającymi się zgrubieniami nigdy nie wygląda dobrze. Takie pięty to zmora wielu kobiet, zwłaszcza, gdy po zimie trzeba założyć sandałki pokazujące pięty. Tarka do pięt powinna mieć odpowiednią fakturę, najlepsze są te, które mają dwa stopnie ziarnistości: delikatniejsza usuwa drobne zgrubienia (najczęściej na bokach stóp), a ta bardziej inwazyjna służy do pięt. Dobrze sprawdza się w tej roli również czarny pumeks, który dodatkowo pomaga wyzbyć się toksyn ze skóry, a także marokański pumeks z hammam, wytworzony z gliny o właściwościach pielęgnacyjnych i antyseptycznych.

Reklama