Baza pod makijaż jest niezastąpiona w swoim działaniu. Utrwala makijaż, zakrywa przebarwienia i niedoskonałości, wygładza skórę. Nie trzeba jej używać codziennie – można pozostawić ją na duże wyjścia. Co daje baza pod makijaż i jak jej używać?

Baza pod makijaż to produkt, który przedłuża trwałość make-upu. Ogranicza kontakt podkładu ze skórą. Dobrze dobrana baza może przedłużyć trwałość makijażu nawet o kilkanaście godzin!

Baza pod makijaż: podział i korzyści

Bazy pod makijaż dzielą się na:

  • rozświetlające,
  • matowe,
  • wygładzające.

W skład pudrowych baz mineralnych wchodzi oczywiście puder, pochłania więc nadmiar sebum i matuje skórę. Powinien mieć postać drobno zmielonego pyłku, aby zapewniał długotrwałe efekty. Większe drobiny przeszkadzają w równomiernym rozprowadzeniu podkładu. Nie wszystkie pudry nadają się jako baza.

Puder ryżowy jest zdecydowanie najlepszy. Nawilżające bazy sprawiają, że skóra jest jędrna i odpowiednio nawodniona. Ponadto redukują podrażnienia, delikatnie pielęgnują i przedłużają trwałość make-upu.

Bazą mogą być też inne kosmetyki, np. tonik, krem, nawilżająca mgiełka czy serum. Nawilżająca baza jest wyjątkowo lekka i nie pozostawia na skórze nieprzyjemnej warstwy.

Bazy pod makijaż: rodzaje

Na rynku kosmetycznym najczęściej występują bazy silikonowe. Prowadzą jednak do zapychania porów, ponieważ skóra nie może swobodnie oddychać. W efekcie powstają niedoskonałości i zaskórniki.

Do zmycia silikonów trzeba użyć tłuszczu – nie da się ich zmyć wodą. Na silikonową bazę odradza się stosowania wodoodpornego podkładu, ponieważ on również ma w składzie silikony.

1. Silikonowa baza pod makijaż

Sprawdzą się tu delikatne, lekkie podkłady o wodnej konsystencji. Idealna opcja dla skóry suchej i dojrzałej.

2. Olejowa baza pod makijaż

Działa jak bazy silikonowe, tworząc na skórze ochronną warstwę, do której przylega kosmetyk. W tym celu można użyć lekkich olejków, np. oleju różanego, oleju z pestek malin czy oleju lnianego.

Olej naturalny można rozrzedzić, co ułatwi jego aplikację na skórę. Olejowe bazy współgrają z suchymi podkładami mineralnymi i lekkimi podkładami. Sprawdzają się u osób o skórze suchej, jak i tłustej. Opierają się na glicerynie, która ma nawilżające właściwości.

3. Glicerynowa baza pod makijaż

Współgra z wodnymi podkładami, jednak nie sprawdzą się tutaj podkłady mineralne, ponieważ szybko się zważą.

4. Żelowa baza pod makijaż

Zmniejsza widoczność porów, nie tworząc na skórze tłustej warstwy. Wygładza, nawilża i sprawdza się przy każdym typie podkładu.

5. Zastygająca baza pod makijaż

Matuje skórę. W jej składzie znajduje się aluminium, talk lub azotek boru. Tworzy na skórze delikatną warstwę, która pochłania nadmiar sebum, jednak nie działa tak silnie jak bazy silikonowe.

Zastygające bazy źle się rozprowadzają i są łatwo ścieralne, więc wymagają profesjonalnego podejścia. Nie sprawdzą się na cerze suchej, lecz są idealne do skóry tłustej.

Reklama