Dziś już nie trzeba przekonywać nikogo, że wcierki do włosów są doskonałym rozwiązaniem w pielęgnacji. Tylko, jakie wcierki stosować? Przedstawiamy najlepsze wcierki, ich składy, działanie i przepisy, aby każda z nas mogła je stworzyć w domu.

Wcierka do włosów, czyli co?

Charakterystyczne dla wcierek jest to, że – zgodnie z tym, na co wskazuje nazwa – nie nakłada się ich po prostu na włosy, ale wciera w skórę głowy. W ten sposób składniki odżywcze szybciej docierają tam, gdzie są najpotrzebniejsze, czyli wprost do cebulek włosów. To cały sekret ich skuteczności!

Jak działają wcierki?

Dzięki tej specyfice wcierki do włosów:

  • zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów,
  • przyspieszają wzrost włosów,
  • wzmacniają, odżywiają i pogrubiają włosy,
  • pomagają w uniesieniu włosów u nasady,
  • hamują rozwój i pojawianie się łupieżu.

Najlepsze wcierki do włosów

1. POKRZYWOWA WCIERKA DO WŁOSÓW

Zdecydowanie najpopularniejsza jest wcierka do włosów na bazie pokrzywy. W tym niepozornym zielu kryje się moc witamin i minerałów, dzięki którym szybko wzmocnimy swoje włosy i przyspieszymy ich wzrost. Jak zrobić wcierkę do włosów z pokrzywy w zaciszu swojego domu?

Wcierka pokrzywowa (przepis):

Weź łyżkę suszonej pokrzywy, zalej wrzątkiem i odstaw do ostygnięcia, a następnie przecedź napar i wcieraj go w skórę głowy.

2. WCIERKA DO WŁOSÓW Z KOZIERADKI

Kozieradka to roślina, którą stosuje się w kuchni jako bardzo aromatyczną przyprawę. Jej nasiona można wykorzystać również do tego, żeby stworzyć domową wcierkę na porost włosów. Pachnącą rosołem, ale niezwykle skuteczną w pielęgnacji włosów. Efekty zobaczysz po kilku użyciach!

Wcierka z kozieradki (przepis):

Ziarna kozieradki zmiel lub rozbij w moździerzu, zalej wrzątkiem i zaparz, a po ostudzeniu przecedź i wykorzystuj powstały płyn do wcierania w skórę głowy.

3. WCIERKA DO WŁOSÓW Z WĘGLEM AKTYWNYM

Wcierki do włosów mogą służyć też jako kosmetyki oczyszczające, które wspomogą zwalczanie łupieżu i innych dolegliwości skóry głowy. Węgiel aktywny znany jest z tego, że świetnie detoksykuje i oczyszcza, więc warto zastosować go w pielęgnacji włosów przynajmniej raz na tydzień.

Wcierka węglowa (przepis):

Zblenduj 1 świeżego ogórka i wyciśnij z niego sok, a następnie dodaj do niego sproszkowany węgiel aktywny. Powstałą wcierkę stosuj na skórę głowy.

4. WCIERKA DO SUCHYCH WŁOSÓW

A co, jeśli mamy wyjątkowo suche włosy? Wtedy możemy wykorzystać do stworzenia wcierki do włosów naturalne olejki, które pomogą w nawilżeniu, zmiękczeniu i odżywieniu skóry. Taka olejowa wcierka do włosów jest świetnym rozwiązaniem, gdy skóra jest podrażniona, a włosy przesuszone.

Wcierka olejkowa (przepis):

Wymieszaj 2 łyżki oliwy z oliwek, 3 łyżeczki oleju migdałowego i (opcjonalnie) łyżeczkę kwasu hialuronowego, a następnie wcieraj mieszankę w skórę głowy.

5. WCIERKA CEBULOWO-MIODOWA

Ciekawa, choć budząca nieco wątpliwości z uwagi na charakterystyczny zapach składnika, jest też wcierka cebulowa. Warto dodać do niej miód i wykorzystać ją w pielęgnacji, ponieważ jest to jedna z najlepszych, jeśli chodzi o wcierki na porost włosów. Jak ją zrobić? To całkiem proste.

Wcierka cebulowa (przepis):

Obierz i pokrój cebulę, wyciśnij z niej sok, a następnie dodaj łyżkę miodu i wymieszaj, po czym wcieraj regularnie w skórę głowy.

Reklama