Kolejny raz słyszysz, że produkujemy za dużo śmieci. Wiesz, że powinnaś coś z tym zrobić, ale nie wiesz, od tego zacząć. Zacznij od pielęgnacji. Wiele rzeczy, których używasz, aby dbać o siebie, można zastąpić czymś bardziej ekologicznym.
Duże zmiany zaczynają się od małych kroków. Każdy z nas może sprawić, że będziemy żyć w trochę lepszym świecie – bez zalewających nas z każdej strony śmieci. Takie właśnie założenia ma pielęgnacja w stylu eko. Nie chodzi o modę, ale o to, że naprawdę wiele zależy od nas. A mamy co zmieniać!
Ile śmieci produkujemy podczas pielęgnacji?
Wyobraź sobie, że przeciętna kobieta zużywa w ciągu roku około 12 opakowań jednorazowych wacików, jedno na miesiąc. W każdym z nich jest 100-140 płatków. To daje nawet 1,5 tys. wacików wyrzucanych rocznie. Przez jedną kobietę. Jeśli pomnożymy to przez tysiące kobiet, które używają ich na co dzień, to rachunek jest prosty – każdemu roku setki tysięcy jednorazowych wacików trafia na wysypisko. Wacików, których nie da się zrecyklingować.
Nie lepiej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o środki higieny, których używamy podczas miesiączki. Fakty są takie, że kobiety zużywają rocznie około 150 podpasek lub tamponów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że używają ich przez mniej więcej 30-40 lat, to okazuje się, że w ciągu całego swojego życia tylko jedna kobieta wyrzuca kilka tysięcy takich opadów!
Jeśli dołożymy do tego jednorazowe maszynki do golenia, puste opakowania po zużytych kosmetykach i akcesoria typu gąbeczki do makijażu (wymieniane przecież co jakiś czas), to odkrywamy niezbyt wygodną prawdę. Prawdę o tym, że każda z nas podczas swojej codziennej pielęgnacji nieświadomie produkuje dziesiątki, setki, a długoterminowo tysiące śmieci, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną poddane recyklingowi. Co możemy z tym zrobić?
Ekologiczne rozwiązania w dbaniu o siebie
Zmiany warto zacząć od siebie i wprowadzać je małymi krokami. Nie zaleca się, aby ekologiczne rozwiązania w pielęgnacji wprowadzać od razu – możemy się zrazić i wrócić do starych nawyków, a cel jest przecież zupełnie inny.
● Wielorazowe bawełniane waciki
Skoro produkujemy rocznie tak dużo śmieci tylko z samego demakijażu, warto pomyśleć najpierw o nim. Wymień jednorazowe waciki na takie, które są wielokrotnego użycia – z miękkiego, chłonnego i trwałego materiału. Po użyciu wystarczy przeprać je w dłoniach wodą z mydłem lub dorzucić do prania, które przecież i tak regularnie robimy. Nadają się do wielokrotnego użycia, a więc minimalizujemy śmieci, a swoją skutecznością nie ustępują tym tradycyjnym. Są od nich nawet lepsze, bo nie wybiela się ich środkami chemicznymi jak te jednorazowe. Stajemy się więc eko, a przy okazji dbamy o swoją skórę.
● Maszynka do golenia na żyletki
Ekologiczne rozwiązanie to również znane sprzed lat maszynki do golenia na żyletki. Retro egzemplarze z pięknie zdobionymi trzonkami można jeszcze kupić na aukcjach, ale wiele marek wprowadziło do swojej oferty nowoczesne wersje tych urządzeń. Raz kupiona maszynka może służyć nam przez całe życie i wymieniamy w niej tylko pojedyncze żyletki. Golimy się bez plastiku i niepotrzebnych śmieci. Minusem tego rozwiązania jest nieco trudniejsze golenie (łatwo o zacięcie, gdy nie mamy jeszcze opanowanej techniki), ale warto poświęcić na to chwilę i z wielorazowa maszynką też da się polubić.
● Kosmetyki bez opakowań np. w kostce
Jeśli chcemy być eko, nie możemy zapominać też o tym, że bardzo wiele śmieci z naszych łazienek to po prostu puste opakowania po kremach, szamponach, olejach, mydłach, odżywkach, balsamach itp. Wymieniać można długo. Dwa kroki, które pomogą zminimalizować produkcję śmieci w tym przypadku to:
- zmniejszenie liczby używanych kosmetyków,
- kupowanie kosmetyków bez opakowań.
Kosmetyczny minimalizm staje się coraz popularniejszy i słusznie, bo jest to jak najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Coraz chętniej też wybieramy produkty marek kosmetycznych, które są eko i np. produkują kosmetyki bez opakowań (przykład: szampony w kostce), pakują je w papier, który nadaje się do recyklingu lub szklane opakowania, nadające się do ponownego wykorzystania. Opcji jest wiele, trzeba je tylko zauważyć!
● Kubeczek menstruacyjny
Na koniec coś dla wszystkich pań, które przeraża wizja menstruacyjnego bałaganu, czyli śmieci, które produkuje podczas miesiączki. Kubeczek menstruacyjny jest wykonany z silikonu medycznego, bezpiecznego i bardzo elastycznego, dzięki czemu dopasowuje się do naszego ciała lepiej niż tampon. Ale co najważniejsze: można go stosować wiele razy. Raz kupiony będzie służył nam przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Po każdym użyciu wystarczy go wypłukać, a raz na miesiąc dokładnie wyparzyć.