Pękające naczynka to problem coraz większej liczby osób, a cera naczynkowa jest jedną z tych najtrudniejszych w pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, jak o nią dbać tak, aby jej wyjątkowa wrażliwość nie stwarzała problemów na co dzień.
Czy wiesz, jak powinna wyglądać pielęgnacja cery naczynkowej? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej – ten artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości.
Charakterystyka cery naczynkowej
Skąd możemy wiedzieć, że mamy cerę naczynkową? Najłatwiej poznać ją po charakterystycznych, rozsianych po całej twarzy zaczerwienieniach. Nie są to zwykłe rumieńce, ale płytko umiejscowione pod skórą naczynka krwionośne, które możemy dostrzec, gdy lepiej się przyjrzymy.
Naczynia krwionośne przy tego typu cerze są cienkie i kruche. Bardzo łatwo pękają, a wtedy pojawiają się teleangiektazje, czyli pęknięte naczynka (nazywane pajączkami z uwagi na swój kształt). Miejsca najbardziej narażone na wystąpienie pękających naczynek to policzki, czoło, okolice nosa czy broda.
Oprócz tego cera naczynkowa jest po prostu znacznie delikatniejsza, dużo bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Często towarzyszy jej dyskomfort, uczucie pieczenia i swędzenia. Aby tego uniknąć, trzeba o nią odpowiednio dbać.
Czego unikać, gdy mamy cerę naczynkową?
Zacząć trzeba od listy rzeczy zakazanych, czyli tego wszystkiego, co może nasilać objawy cery naczynkowej – zaczerwienienie, podrażnienie, pękanie naczynek. A są to przede wszystkim czynniki takie jak:
- ostre potrawy np. z dużą ilością pieprzu lub chili,
zbyt wysoka temperatura np. na saunie lub podczas kąpieli,
za niska temperatura np. podczas zimowych mrozów,
niewłaściwie kosmetyki np. z retinolem, kwasami,
regularne spożywanie alkoholu i innych używek,
nadmierny wysiłek fizyczny i wzmożona aktywność,
zbyt twarda i mocno chlorowana woda np. na basenie.
Zaostrzenie zmian na cerze naczynkowej mogą spowodować również zmiany hormonalne m.in. w czasie ciąży czy podczas menopauzy. Warto więc dbać o hormony, regularnie badać ich poziom i konsultować go z lekarzem.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Jak dbać o cerę naczynkową? Prawda jest taka, że jej pielęgnacja opiera się na szeregu zasad, zakazów i nakazów. Koniecznie trzeba wystrzegać się tego wszystkiego, co wymienione zostało powyżej. Jeśli więc np. myjemy twarz, to tylko w miękkiej, chłodnej wodzie i za pomocą kosmetyków bez alkoholi, parabenów i silnych środków myjących typu SLS/SLES.
Nie należy zapominać też o podstawowych działaniach, czyli nawilżaniu, odżywianiu i ochronie np. przed słońcem. Przy okazji warto wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki ze składnikami wzmacniającymi naczynka krwionośne m.in. witaminą C, arniką górską czy miłorzębem japońskim – to składniki, które pogrubiają ściany naczyń krwionośnych i zapobiegają ich pękaniu.
Warto pamiętać też, że cera naczynkowa uwielbia domową, naturalną pielęgnację. Jeśli chcemy przynieść jej ukojenie, powinniśmy sięgnąć po naturalne olejki, domowe maski i kosmetyki o 100% naturalnym składzie. Im prostszy skład, tym lepiej dla wrażliwej cery ze skłonnością do podrażnień.